Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 lipca 2023 r., sygn. II SA/Gd 73/23

Inspekcja weterynaryjna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia NSA Sławomir Kozik po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2023 r. w Gdańsku w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K z siedzibą w T na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Gdańsku z dnia 10 listopada 2022 r., nr 13/2022 w przedmiocie opłaty za nadzór weterynaryjny oddala skargę.

Uzasadnienie

K. Spółka Akcyjna (dalej jako Spółka), reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z 10 listopada 2022 r. w przedmiocie opłaty za nadzór inspekcji weterynaryjnej.

Skargę wniesiono w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie decyzją z 25 sierpnia 2022 r. ustalił i zobowiązał Spółkę do zapłaty 1145,96 zł tytułem opłaty za nadzór nad obróbką lub przetwórstwem ryb, skorupiaków, mięczaków i żab lub produktów pochodzących z ryb, skorupiaków, mięczaków i żab oraz za nadzór nad wyładowywaniem produktów rybołówstwa ze statków przetwórni, w łącznej ilości 296,88 ton, w miesiącu lipcu 2022 r. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w ww. okresie, Spółka wprowadziła do zakładu, przechowała lub dokonała obróbki oraz przetwórstwa, pod nadzorem inspekcji weterynaryjnej 296,88 ton produktów rybołówstwa, co przy urzędowej stawce opłaty za nadzór w wysokości 3,86 złotych/tona, skutkowało powstaniem obowiązku zapłaty przez zakład opłaty w łącznej kwocie 1145,96 zł.

Zdaniem organu, obowiązek pobierania opłat za nadzór wynika z ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, o czym świadczy użyty w art. 30 ust. 1 ustawy zwrot "pobiera", i obowiązek ten opiera się na administracyjnoprawnym stosunku pomiędzy przedsiębiorcą a organami, zaś o jego powstaniu decyduje wyłącznie fakt wykonywania przez przedsiębiorcę działalności podlegającej opłacie. W rezultacie brak jest podstaw do wydawania decyzji ustalających opłaty za czynności Inspekcji Weterynaryjnej, ponieważ dniem, z którym dla przedsiębiorcy powstaje obowiązek uiszczenia rozważanej opłaty, jest dzień dokonania przez Inspekcję Weterynaryjną określonych czynności, przez co należy rozumieć sprawowanie nadzoru. Wobec powyższego, do opłat za nadzór będzie miał zastosowanie przepis art. 21 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie którym zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania, a nie jak twierdzi Spółka, że przedmiotowe zobowiązanie podatkowe do zapłaty powstanie dopiero z chwilą doręczenia stosownej decyzji administracyjnej. Nie oznacza to jednak, że decyzja taka nigdy nie zostanie wydana. Obowiązek organu wydania decyzji powstaje wówczas, gdy przedsiębiorca nie zapłaci dobrowolnie należnej opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00