Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 czerwca 2023 r., sygn. IV SA/Wr 26/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kamieniecka Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca) Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 22 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi P. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 19 października 2022 r. nr SKO/RŚ-423/281/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Legnicy utrzymało w mocy orzeczenie Prezydenta Miasta G. z dnia 30 sierpnia 2022 r. odmawiające P. D. ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką J.D..

Jak wynikało z akt sprawy pismem z dnia 4 marca 2022 r. skarżący złożył wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką.

Powołaną na wstępie decyzją organ I instancji wniosek strony rozpoznał odmownie. W uzasadnieniu wskazał, że matka skarżącego legitymuje się wydanym w dniu 2 grudnia 2021 r. orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS zaliczającym ją do osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 2 listopada 2021 r., tj. 72 roku życia. Tym samym nie została spełniona przesłanka wynikająca z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 615 ze zm., dalej u.ś.r.), tj. niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała po upływie okresów wskazanych w ustawie.

Z dalszych ustaleń wynikało, że matka skarżącego jest wdową i poza stroną ma jeszcze ośmioro dzieci. Skarżący nie jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy i nie pobiera zasiłku dla bezrobotnych, nie pracuje od kwietnia 2021r. Z oświadczeń skarżącego wynikało, że wykonuje przy mamie czynności związane z higieną osobistą, w tym kąpiel, ubieranie, gotowanie, sprzątanie, dawkowanie leków, pranie, itd., ponadto załatwia sprawy urzędowe, wizyty lekarskie oraz pomaga mamie w poruszaniu się poza domem. Powiadomiony o zamiarze przeprowadzenia wywiadu środowiskowego skarżący nie był obecny podczas wizyty pracownika socjalnego. Wyjaśniając związek przyczynowy pomiędzy rezygnacją skarżącego z pracy (niepodejmowaniem zatrudnienia) a koniecznością sprawowania opieki nad matką organ wezwał skarżącego do złożenia oświadczeń i przedłożenia dokumentów potwierdzających ten stan rzeczy oraz opisania sytuacji rodzinnej, w szczególności wskazania osób spokrewnionych w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki oraz możliwości wsparcia skarżącego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00