Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Wr 812/22

Czystość i porządek

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda (spr.) Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn Protokolant: starszy asystent sędziego Katarzyna Grott po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Głogowie na uchwałę Rady Gminy Jerzmanowa z dnia 5 sierpnia 2016 r. Nr XXV/170/2016 w przedmiocie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jerzmanowa I. stwierdza nieważność § 6 ust. 1 pkt 4, § 6 ust. 2 oraz § 8 ust. 1 zaskarżonej uchwały; II. dalej idącą skargę oddala.

Uzasadnienie

Prokuratur Rejonowy w Głogowie skargą z dnia 10 października 2022 r. zaskarżył uchwałę nr XXV/170/216 Rady Gminy Jerzmanowa z dnia 5 sierpnia 2016 r. w części dotyczącej §1 uchwały w zakresie §6 ust. 1 pkt 4,5, ust. 2 oraz §8 ust. 1 Regulaminu utrzymania i czystości na terenie Gminy Jerzmanowa zarzucając wydanie uchwały z rażącym naruszeniem prawa.

Skarżący sprecyzował, że naruszenia dotyczą:

- art. 7, art. 31 ust. 3 , art. 94 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz 4 ust. 2 pkt. 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, polegającym na wprowadzeniu w §6 ust. 1 pkt. 4 zaskarżonego regulaminu obowiązku wobec osób utrzymujących zwierzęta domowe wyposażenia psów wyprowadzanych poza teren nieruchomości w obrożę i wyprowadzanych na uwięzi, zaś w przypadku psów rasy uznanej za agresywne w kaganiec i obrożę - w sytuacji gdy zaskarżony przepis nie uwzględnia cech osobniczych zwierzęcia, wieku oraz jego stanu zdrowia, przez co jest niezgodny za zasadą proporcjonalności uregulowaną w art. 31 ust. 3 Konstytucji RP,

- art. 7, art. 94 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 4 ust 2 pkt. 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach poprzez §6 ust. 1 pkt. 5 zaskarżonej uchwały polegający na przekroczeniu delegacji ustawowej i nałożeniu obowiązku natychmiastowego usuwania przez właścicieli, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta, w sytuacji gdy kwestia ta została uregulowana w sposób wyczerpujący w art. 145 ustawy Kodeks wykroczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00