Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 czerwca 2023 r., sygn. I SA/Wa 3007/22

Inne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj, sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska, asesor WSA Mateusz Rogala (spr.), Protokolant referent Agata Szczepanik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi A. N. i P. N. na decyzję Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich z dnia 5 października 2022 r. nr KR III R 27/22 w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia 5 października 2022 r. nr KR III R 27/22 Komisja do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich, działając m.in. na podstawie na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 3a w związku z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa (Dz. U. z 2021 r., poz. 795; powoływanej dalej jako ustawa z dnia 9 marca 2017 r.), stwierdziła w całości nieważność decyzji Prezydenta [...] z dnia 21 grudnia 1998 r. nr 428/98, dotyczącej gruntu o powierzchni 842 m2, oznaczonego jako działka ewidencyjna nr [...] w obrębie

[...], położonego w W. przy ul. [...].

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ stwierdził, że opisana wyżej nieruchomość gruntowa jest zabudowana budynkiem mieszkalnym wybudowanym przed 1945 r. W dniu 22 marca 1949 r. P.N., ustanowiony sądownie kurator nieznanego z miejsca pobytu dawnego właściciela hipotecznego, złożyła wniosek w trybie art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy.

Komisja przedstawiła następnie decyzje wydawane w toku postępowania administracyjnego zainicjowanego ww. wnioskiem dekretowym, a także następstwo prawne po dawnym właścicielu nieruchomości.

Prezydent [...] decyzją z dnia 21 grudnia 1998 r. nr 428/98 w pkt I. ustanowił użytkowanie wieczyste na rzecz T.N. w udziale wynoszącym 3/8 części, R.N. w udziale wynoszącym 3/8 części, J.S. w udziale wynoszącym 1/8 części, J.S. w udziale wynoszącym 1/8 części. W pkt II. ustalił "czynsz symboliczny" z tytułu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego w wysokości 1091 zł netto. W punkcie III. decyzji stwierdził, że w przypadku zbycia prawa użytkowania wieczystego na rzecz osób trzecich przez wieczystych użytkowników, o których mowa w pkt I. decyzji, opłaty te osoby będą regulowały na zasadach ogólnych, przy czym zaznaczono, że nie dotyczy to osób nabywających prawa w drodze dziedziczenia oraz zbycia na rzecz osoby bliskiej. W pkt IV. Prezydent wskazał, że prawo użytkowania wieczystego gruntu nie narusza praw osób trzecich istniejących w dniu jego ustanowienia. W pkt V. uregulował tzw. warunki cywilnoprawne, określając m.in. termin zawarcia umowy notarialnej (ppkt 2 lit. a).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00