Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 czerwca 2023 r., sygn. I SA/Wa 2856/22
Mienie zabużańskie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Marta Kołtun-Kulik sędzia WSA Monika Sawa asesor WSA Anna Milicka-Stojek (spr.) Protokolant referent Magdalena Murawska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi K. F. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 września 2022 r. nr 2 w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody [...] z dnia 14 lipca 2022 r. znak [...]; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz K.F. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej jako "Minister" lub "organ") decyzją z 8 września 2022 r. nr 2 (nr DAP-WOSR-7280-79/2022/GD), po rozpatrzeniu odwołania K. F. (dalej jako "skarżąca"), utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] (dalej jako "Wojewoda") z 14 lipca 2022 r. znak: [...] odmawiającą skarżącej potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez A. B. i O. B. w miejscowości [...], powiat [...], woj. [...].
Decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym:
E. R. w dniu 9 listopada 1990 r. wystąpiła do Urzędu Rejonowego w N. z wnioskiem o przyznanie rekompensaty za mienie pozostawione poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Przedłożyła jednocześnie oświadczenie, zgodnie z którym w 1944 r. pozostawiła swoją nieruchomość we wsi [...], powiat [...], województwo [...] oraz protokół z przesłuchania stron - świadków Z. B. i J. B., z którego wynika, że E. R. była właścicielką ww. nieruchomości. Ponadto dołączyła do akt sprawy Kartę Katalogową, w której wskazała siebie jako właściciela mienia pozostawionego w [...].
Wniosek ten został przekazany według właściwości Wojewodzie, który w toku postępowania ustalił, że wnioskodawczyni – E. R. nie żyje. W tej sytuacji pismami z 10 grudnia 2013 r. oraz z 31 grudnia 2013 r. poinformował potencjalnych spadkobierców wnioskodawczyni, tj. L. M. oraz M. F. (drugie z ww. pism skierowano już do K. F. jako spadkobiercy M. F.) o aktualnym stanie prawnym oraz na podstawie art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 169, poz. 1418 ze zm.), wezwał ww. osoby do przedłożenia wymaganych tą ustawą dowodów niezbędnych do podjęcia decyzji. W odpowiedzi na powyższe skarżąca pismem z 8 maja 2014 r. zwróciła się do Wojewody o zawieszenie postępowania.