Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Sz 242/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj Sędziowie Sędzia WSA Wiesław Drabik (spr.), Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Protokolant starszy inspektor sądowy Aneta Ciesielska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza D. z dnia 12 lipca 2022 r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego M. L. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 06.07.2021 r. Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w D. wszczął postępowanie administracyjne z urzędu wobec M. L. (dalej przywołany jako "Skarżący") w celu ustalenia wysokości odpłatności za pobyt babci M. S. w Domu Pomocy Społecznej w D..

Skarżący w trakcie trwającego postępowania ustanowił profesjonalnego pełnomocnika.

Pełnomocnik skarżącego pismem z dnia 06 sierpnia 2021 r., na podstawie art. 64 pkt 2 oraz pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 z późn. zm.) wniósł o zwolnienie w całości M. L. z ponoszenia opłaty za pobyt jego babci M. S. w Domu Pomocy Społecznej.

Jednocześnie złożył wniosek dowodowy na podstawie art. 78 k.p.a. o przesłuchanie w charakterze świadka ciotki G. A. na okoliczność pozbawienia władzy rodzicielskiej rodziców M. L. oraz umieszczenia go w rodzinie zastępczej u dziadków H. L. i A. L. oraz nierealizowania przez matkę R. L. obowiązku alimentacyjnego, nie interesowania się matki losem syna, jak też brakiem zainteresowania się losem wnuka przez babcię M. S..

Pełnomocnik skarżącego składając wniosek o całkowite zwolnienie uargumentował go tym, że zgodnie z powołanym art. 64 pkt 2 i pkt 5 ustawy o pomocy społecznej osoby wnoszące opłatę lub obowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej można zwolnić z tej opłaty częściowo lub całkowicie, na ich wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, w szczególności jeżeli: (2) występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych; (5) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty lub jej rodzic przebywała w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, na podstawie orzeczenia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej osobie kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańcowi domu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00