Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 czerwca 2023 r., sygn. IV SA/Po 318/23

Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Józef Maleszewski Sędzia WSA Tomasz Grossmann Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 czerwca 2023 r. sprawy ze sprzeciwu A. U. i J. U. od decyzji Wojewody z dnia 27 kwietnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego oraz pozwolenia na budowę oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Starosta O., decyzją z dnia 1 lutego 2022 roku (nr [...]), po rozpoznaniu wniosku J. i A. U., odmówił zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego oraz udzielenie pozwolenia na budowę zespołu trzech budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie szeregowej na działkach nr ew. gruntów [...] oraz [...] w O..

Organ wyjaśnił, że postanowieniem z dnia 30 grudnia 2022 roku, w trybie art. 35 ust. 3 prawa budowlanego, zażądał od inwestorów usunięcia niezgodności przedłożonego projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ocenie organu projektowana zabudowa zespołem budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie szeregowej nie spełnia warunków planu miejscowego dla obszaru oznaczonego symbolem MN1. Przeznaczenie dla tego terenu to wyodrębniona z ogólnej jednostki MN subkategoria MN1 - teren zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i wolnostojącej o dużym rozproszeniu. Dla rodzaju wnioskowanej zabudowy plan zagospodarowania przestrzennego wyodrębnia odrębną subkategorię MN3 - teren zabudowy mieszkaniowej szeregowej.

Wojewoda, po rozpoznaniu sprawy na skutek odwołania inwestorów, decyzją z dnia 27 kwietnia 2023 roku (nr [...]), uchylił zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania organowi I instancji.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wyjaśnił, że działki inwestycyjne położone są na obszarze oznaczonym symbolem MN1, dla którego jako przeznaczenie podstawowe ustalono teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej MN (§ 5 ust. 3 pkt 1 mpzp). Ustalenia precyzujące sposób zabudowy terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej zostały określone szczegółowo w § 19 mpzp. Jednocześnie w § 19 ust. 7 mpzp wskazano, iż wyodrębnia się subkategorię terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej MN1 - tereny zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i wolnostojącej o dużym rozproszeniu. Wojewoda uznał, że stanowisko organu I instancji pomija legalne definicje prawa, do których odsyła § 4 pkt 17 mpzp. Stosowane w uchwale określenie "zabudowa jednorodzinna" oznacza zabudowę w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, a zgodnie § 5 ust. 3 pkt 1 mpzp przeznaczenie podstawowe terenu oznaczonego MN odnosi się do terenów zabudowy jednorodzinnej w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 3 pkt 2a Prawa budowlanego przez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku. Tym samym tereny oznaczone kategorią MN1 zgodnie z zapisem § 19 ust. 7 mpzp są subkategorią terenów zabudowy jednorodzinnej, co zgodnie z definicją zawartą w ustawy Prawo budowlane oznacza możliwość zabudowy budynkami jednorodzinnymi wolno stojącymi, w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej lub grupowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00