Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Kr 175/23

Budowlane prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Bator Sędzia WSA Małgorzata Łoboz Sędzia WSA Monika Niedźwiedź (spr.) po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. [...] w K. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia 29 grudnia 2022 r. znak WI-I-7840.5.10.2022.SM w przedmiocie sprzeciwu wobec zamiaru wykonania robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewody Małopolskiego na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. [...] w K. kwotę 500 złotych (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewoda Małopolski decyzją z dnia 29 grudnia 2022 r., znak: WI-I.7840.5.10.2022.SM, po rozpatrzeniu odwołania Wspólnoty Mieszkańców ul. [...] (strona skarżąca, inwestor) od decyzji Prezydenta Miasta Krakowa Nr AU-960/6743/2021 z 29 grudnia 2021 r., znak: AU-01-7.6743.2020.2021.DCK, wnoszącej sprzeciw wobec zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych określonych jako montaż 4 sztuk balkonów, ul. [...] w K., działka nr [...] obr[...] jedn. ewid. P., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Powyższa decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Dnia 13 grudnia 2021 r. do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło zgłoszenie inwestora -Wspólnoty Mieszkańców ul. [...], dotyczące ww. inwestycji.

Prezydent Miasta Krakowa decyzją Nr AU-960/6743/2021 z 29 grudnia 2021 r. na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy Prawo budowlane (p.b.) oraz art. 104 k.p.a., wniósł sprzeciw do tego zamierzenia, podnosząc, że zgłaszana inwestycja narusza przepisy art. 29 ust. 4 pkt 1 p.b. Organ I instancji rozpatrując powyższy wniosek i analizując załączone dokumenty, stwierdził, że przedmiotowe roboty budowlane będą polegały na dobudowie w poziomie parteru ww. budynku 4 balkonów. Jak wynika z załączonych dokumentów (rysunków elewacji) balkony lokalizuje się przy istniejących oknach typu porte-fenetre. Każdy z balkonów o wymiarach - długość 330 cm, głębokość 130 cm, projektuje się w konstrukcji stalowej na wspornikach wklejanych kotwami do istniejących w poziomie stropu nad piwnicą wieńców żelbetowych. Zgodnie z art. 29 ust. 4 pkt 1 (z zastrzeżeniem ust. 7) p.b., nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 wykonywanie robót budowlanych polegających na przebudowie: budynków, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych z wyłączeniem przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych. Wskazane roboty budowlane zgodnie z art. 3 pkt 7a p.b. stanowią przebudowę budynku w zakresie zmiany parametrów technicznych oraz użytkowych jego elementów konstrukcyjnych oraz elewacji (przegrody zewnętrznej), dlatego też robót tych nie można zakwalifikować jako zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, a także jako robót których realizacja nie wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Zatem zgodnie z art. 28 ust. 1 cytowanej ustawy, inwestor jest zobowiązany przed przystąpieniem do realizacji ww. robót budowlanych, do uzyskania pozwolenia na budowę w formie decyzji administracyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00