Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 czerwca 2023 r., sygn. III SA/Kr 166/23

Pomoc społeczna

| | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 20 czerwca 2023 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Marasek-Zybura (spr.) Sędziowie: WSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko WSA Jakub Makuch po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza M. S. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 30 listopada 2022 r. sygn. akt SKO.NP/4115/381/2022 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 30 listopada 2022 r. znak: SKO.NP/4115/381/2022 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000, dalej: k.p.a.) oraz art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 615; dalej: u.ś.r.), utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Brzeska z dnia 3 października 2022 r. znak: 524/00164/SP/07/2022 w przedmiocie odmowy przyznania J. M. (dalej: skarżąca), prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką B. B.

Powyższe decyzje zostały wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Organ I instancji w wyniku rozpoznania wniosku skarżącej o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego odmówił skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką.

W uzasadnieniu ww. decyzji organ I instancji wskazał, że matka skarżącej legitymuje się orzeczeniem Lekarza Orzecznika ZUS Oddział w T. z dnia 18 grudnia 2020 r. o uznaniu za osobę trwale niezdolną do samodzielnej egzystencji ze stwierdzeniem, że powstanie niezdolności do samodzielnej egzystencji datuje się przed dniem 1 marca 2020 r. Organ uznał, że w sprawie nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b u.ś.r., która uzależnia ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego od wieku powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki. Organ wyjaśnił, że odmawiając skarżącej prawa do wnioskowanego świadczenia, uwzględnił między innymi komunikat dostępny na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego, gdzie Trybunał wyjaśnia, iż wyrok nie oznacza skutków usunięcia kryterium wieku z ustawy, a stanowi jedynie podstawę do działań legislacyjnych zmierzających do jego realizacji poprzez zmianę aktualnie obowiązujących przepisów ustawy, co dotąd przez ustawodawcę nie zostało uczynione. W ocenie organu, za odmową przyznania wnioskowanego świadczenia przemawia również brak związku przyczynowego między niepodejmowaniem zatrudnienia przez skarżącą, a opieką sprawowaną przez ww. nad niepełnosprawną matką. Nadto podano, że czynności, które wykonuje skarżąca nie są czynnościami wymagającymi opieki całodobowej i umożliwiają podjęcie pracy zarobkowej, chociaż w niewielkim wymiarze czasu pracy. Dodatkowym argumentem jest fakt, iż w pobliskiej miejscowości od miejsca zamieszkania niepełnosprawnej matki, w J. zamieszkuje syn oraz druga córka, którzy mogą być pomocni w sprawowaniu opieki nad matką. Wreszcie organ stwierdził, że dopatrzył się ponadto trzeciej negatywnej przesłanki do przyznania wnioskowanego świadczenia, albowiem osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a współmałżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00