Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 7 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Ke 278/23

Planowanie przestrzenne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 czerwca 2023 r. sprawy ze sprzeciwu T. sp. z o.o. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 6 kwietnia 2023 r., znak: SKO.PZ-71/3561/179/2023 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach na rzecz T. sp. z o.o. . kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z 6 kwietnia 2023 r., znak: SKO.PZ-71/3561/179/2023, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach, po rozpatrzeniu odwołania Spółki A od decyzji Prezydenta Miasta Kielce z 13 grudnia 2022 r., Nr 365/2022, w sprawie ustalenia, na wniosek B, warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi przy ul. [...] na działkach ewid. F i G obr. [...] w [...], w granicach oznaczonych na załącznikach graficznych literami ABCD-A

- na podstawie art. 138 § 2 Kpa uchyliło zaskarżoną decyzję organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ.

Oceniając zasadność wyznaczenia obszaru analizowanego Kolegium podniosło, że w sporządzonej analizie urbanistycznej doszło do naruszenia § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym obszar analizowany należy wyznaczyć w odległości nie mniejszej niż 3-krotność szerokości frontu. Z ustaleń organu I instancji wynika, że szerokość frontu terenu inwestycji planowanego do zabudowy wynosi 76 m, natomiast w niniejszej sprawie obszar analizowany został wyznaczony w odległości do ok. 310 m w kierunku wschodnim, do ok. 330 m w kierunku południowym, do ok. 350 m w kierunku zachodnim i do ok. 498 m w kierunku południowym, z uzasadnieniem, że powiększenie obszaru analizowanego podyktowane było koniecznością objęcia analizą całych zabudowanych działek. Zdaniem Kolegium granice obszaru analizowanego nie zostały wyznaczone zgodnie z zasadą odległości nie mniejszej niż 3-krotność szerokości frontu wokół terenu inwestycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00