Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Gd 1018/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2023 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 30 września 2022 r., nr SKO Gd/3548/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Wnioskiem z 19 listopada 2020 r. M. Z. (dalej: "Wnioskodawczyni", "Strona", "Skarżąca") wystąpiła do Burmistrza Jastarni (dalej: "Burmistrz", "organ pierwszej instancji") o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji

z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem J. Z.

Decyzją z 17 grudnia 2020 r. Burmistrz, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy

z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.) - dalej: "u.ś.r.", odmówił Stronie wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego wskazując, że Wnioskodawczyni nie należy do kręgu osób uprawnionych do świadczenia, o których mowa w art. 17 ust. 1 u.ś.r., ponieważ nie ciąży na niej obowiązek alimentacyjny.

W wyniku wniesionego od powyższej decyzji odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku (dalej: "Kolegium", "organ odwoławczy") decyzją z 12 marca

2021 r. uchyliło ją w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Jako błędne organ odwoławczy ocenił stanowisko organu pierwszej instancji,

że sam fakt konieczności sprawowania przez Wnioskodawczynię opieki nad mężem pozbawia ją możliwości otrzymania świadczenia. Kolegium wskazało, że podstawową przesłanką przyznania świadczenia jest sprawowanie rzeczywistej, osobistej i stałej opieki nad wymagającą jej osobą niepełnosprawną oraz rezygnacja z pracy zarobkowej spowodowana właśnie koniecznością sprawowania tej opieki. W ocenie organu odwoławczego w sprawie nie ustalono, czy wskazane przesłanki wystąpiły w odniesieniu do Wnioskodawczyni oraz czy zachodzi pomiędzy nimi związek przyczynowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00