Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 czerwca 2023 r., sygn. I SA/Gd 258/23

Przywrócenie terminu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 13 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi R. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 2 stycznia 2023 r., sygn. akt SKO Gd/124/22 w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 7 lipca 2021 r. nr WF-PO.3120.3.1.2021 Prezydent Miasta W. ustalił R. K., T. K. oraz J. K. wysokość podatku od nieruchomości za okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. w wysokości 681,00 zł. Doręczenie decyzji nastąpiło z upływem 27 lipca 2021 r. - w trybie art. 150 Ordynacji podatkowej ze skutkiem wynikającym z § 4 tego artykułu.

Pismem z dnia 6 grudnia 2021 r., które (jak wynika z kodu kreskowego doręczenia tego podania) wpłynęło do Urzędu Miejskiego w W. - Kancelarii Ogólnej w dniu 20 grudnia 2021 r., R. K. złożył od powyższej decyzji odwołanie. W tej samej dacie wnioskodawca złożył również wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania (str. 2 wniosku, str. 140 akt), powołując się na niedoręczenie przez Pocztę Polską decyzji (brak awiza I i brak awiza II). Dalej wnioskodawca podał, że nie dokonał w terminie czynności bez winy, a uchybienie terminowi pociąga za sobą ujemne skutki procesowe w postępowaniu administracyjnym, dla niego jako strony i zarazem, jako posiadacza samoistnego w 1/3 udziału należącego do brata – T. K. w nieruchomości stanowiącej działkę nr [...] położonej w W. W rozwinięciu uzasadnienia wnioskodawca przywołał okoliczność, że jest osobą niepełnosprawną od dzieciństwa, gdyż w wieku 2 lat chorował na koklusz i otrzymał zastrzyk dla osoby dorosłej, co uszkodziło mu wzrok. [...] W dniu 9 kwietnia 2021 r. otrzymał szczepionkę P. na COVID-19, w wyniku czego nastąpiło bardzo mocne pogorszenie ostrości wzroku przez wiele miesięcy, a czynności nie zostały przez niego podjęte z powodu utrudnień związanych z COVID - 19. Strona podała, także, że od czasu nastania epidemii, dochodzi też do różnych zakłóceń w podejmowaniu czynności życia codziennego. Nie jest możliwe osobiste skorzystanie z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Natomiast, w ocenie wnioskodawcy (według jego wieloletniego doświadczenia), pomoc prawna z urzędu to tylko fikcja. Jako dodatkowy argument przemawiający za przywróceniem terminu do wniesienia odwołania wnioskodawca podał nieprawidłowe doręczanie przez listonoszy w okresie zwyczajnym, a szczególnie w okresie pandemii - listów poleconych sądowych i urzędowych. Wnioskodawca podniósł zarzut braku adresu adresata i braku numerów listów poleconych na awizach, jak również brak doręczenia awiza nr 2, które doręczane są tylko w systemie śledzenia listów poleconych Poczty Polskiej. Nadto podniesiono brak awiza I i II w ogóle, gdyż jak wnioskodawca wskazał, miał taką sytuację wielokrotnie, że dowiedział się o dostarczeniu listów poleconych telefonicznie z sądu, kiedy prosił o podanie numerów listów poleconych z Sądu Okręgowego w Gdańsku. W dalszej treści odwołano się do nieprawidłowych zdaniem strony działań urzędników Urzędu Miejskiego w W. oraz wskazano, że na nieprawidłowości doręczeń listów poleconych urzędowych i sądowych przez Pocztę Polską złożono wiele skarg, lecz zmiany pozytywnej w tym zakresie nie uzyskano do dnia dzisiejszego. Do wniosku dołączono załączniki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00