Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 czerwca 2023 r., sygn. III SA/Gd 116/23
Przeciwdziałanie alkoholizmowi
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 29 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi B. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 2 stycznia 2023 r., nr SKO Gd/1286/22 w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 20 stycznia 2022 r., nr WGK-VI.7340.1125.2021.AS/A; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz B. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w O. kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 20 stycznia 2022 r. (nr WGK-VI.7340.1125.2021.AS/A) Prezydent Miasta Gdańska – działając na podstawie art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm. – dalej jako "k.p.a.") oraz art. 18 ust. 10 pkt 2 w zw. z ust. 7 pkt 6 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1119 ze zm. - dalej w skrócie "u.w.t.") – cofnął B. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w O. (zwanej dalej także "stroną", "skarżącą", "Spółką") zezwolenie z dnia 17 września 2021 r. (nr [...]) na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5 % alkoholu oraz piwa, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, w punkcie detalicznym - sklep spożywczy "[...]" w G., przy ul. [...], wystawione na: B. Sp. z o.o. z siedzibą w O.
W uzasadnieniu decyzji podano, że w dniu 15 listopada 2021 r. do organu wpłynęło pismo klienta Spółki z dnia 29 października 2021 r. (zawiadomienie) informujące o naruszeniu przez Spółkę warunków u.w.t., poprzez sprzedaż - za pośrednictwem platformy internetowej - napojów alkoholowych (zawierających do 4,5 % alkoholu oraz piwa, powyżej 4,5 % do 18 % alkoholu z wyjątkiem piwa oraz zawierających powyżej 18 % alkoholu). W piśmie wskazano, że Spółka prowadzi sprzedaż internetową alkoholu, realizując zamówienia "pod drzwi", co wynika bezpośrednio ze strony internetowej [...], a także z informacji prasowych publikowanych w portalach branżowych. Dostawy produktów alkoholowych realizowane są przez Spółkę na trzech obszarach na terenie Polski (na podstawie niezależnych zezwoleń wydanych przez właściwe organy), m.in. na obszarze Trójmiasta, na podstawie zezwoleń wydanych przez Prezydenta Miasta [...] na lokalizację: Punkt sprzedaży detalicznej - sklep spożywczy "[...]"- ul. [...], [...] G. Wskazano, że sprzeczność działalności prowadzonej przez Spółkę z przepisami u.w.t. polega na tym, że sprzedaż alkoholu jest dokonywana na odległość, w sposób niekontrolowany, a wydanie alkoholu następuje poza miejscem wskazanym w zezwoleniach. Na dowód takich nieprawidłowości do pisma zostało załączone potwierdzenie przyjęcia przez Spółkę - za pośrednictwem platformy internetowej - zamówienia napojów alkoholowych, które następnie, po dokonaniu płatności, zostało dostarczone poza obszar G., bez jakiejkolwiek weryfikacji. Ponadto w ww. piśmie została przedstawiona chronologia czynności składających się na proces składania zamówienia za pośrednictwem strony internetowej Spółki, wskazująca, że po wyborze miejsca dostawy pojawia się zakładka dotycząca płatności i w żadnym miejscu - podczas ścieżki składania zamówienia - nie ma technicznej możliwości "wyboru" opcji odbioru osobistego. Z tegoż powodu należy uznać, że wprowadzona do treści Regulaminu sklepu internetowego "możliwość" odbioru osobistego ma charakter pozorny. Do omawianego pisma załączony został również list przewozowy, z którego wynika, że firma dostarczyła napoje alkoholowe poza miejsce wskazane w zezwoleniu, a co więcej był to adres znajdujący się poza obszarem G. (w treści listu przewozowego została wskazana marka, model i numer rejestracyjny pojazdu oznakowanego logotypami sklepu). Jako istotny dowód na potwierdzenie faktu sprzedaży przez Spółkę napojów alkoholowych "z dostawą do domu" załączona została również faktura, zawierającą dostarczone towary (napoje alkoholowe po jednym z każdej kategorii zawartości alkoholu). Ponadto zwrócono uwagę na to, że towar wydano osobie, która nie była zamawiającym, lecz jedynie przebywała pod danym adresem, jak również, że nie doszło do faktycznego zlecenia usługi transportowej (brak wyodrębnienia opłaty za transport w treści faktury), lecz napoje alkoholowe dowieziono samochodem firmowym z logotypami sklepu na podany przez zamawiającego adres.