Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 12 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Bd 300/23

Szkolnictwo wyższe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Szulc Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Wójcik Asesor WSA Joanna Ziołek (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu12 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 10 stycznia 2023 r. nr 276991/II w przedmiocie przyznania stypendium rektora oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z [...] października 2022 r. M. S. (dalej: Strona, Skarżący) wystąpił o przyznanie stypendium rektora na rok akademicki 2022/2023. Żądanie to było przedmiotem decyzji Komisji Stypendialnej [...], która odmówiła przyznania Skarżącemu stypendium decyzją z dnia [...] grudnia 2022 r.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że Skarżący wykorzystał okres przysługiwania stypendium określony przepisami prawa.

W odwołaniu Strona wniosła o uchylenie decyzji organu I instancji w całości i przyznanie stypendium rektora w roku akademickim 2022/2023. Skarżący podniósł, że w uzasadnieniu decyzji organu I instancji błędnie wskazano, że skarżący wykorzystał przysługujący mu okres korzystania ze stypendium socjalnego. Wskazał jednak, że ma świadomość, iż uzasadnienia decyzji są kopiowane i przytoczona przez Stronę część uzasadnienia dotyczy stypendium rektora.

Niezależnie od powyższego wskazał, że wobec braku definicji ustawowej pojęcia "świadczenie przysługuje", o którym mowa m.in. "w art. 93 ust. 1, 3, 4, 5 pkt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" należy je odczytywać zgodnie ze znaczeniem w języku potocznym i odnosić do świadczenia, które zostało przyznane studentowi po spełnieniu wszystkich kryteriów. W związku z tym dla biegu okresu, o którym mowa w omawianym przepisie, musi mieć znaczenie to czy student występował o świadczenie i czy zostało mu ono przez uczelniany organ stypendialny przyznane. Zwrócić należy uwagę zdaniem Skarżącego, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz § 3 i §16 Regulaminu świadczeń dla studentów Uniwersytetu M. K. w T., student może jedynie ubiegać się o przyznanie stypendium, ponieważ sam status studenta nie powoduje powstania uprawnienia do uzyskania danego stypendium. Wobec powyższego, aby świadczenie przysługiwało, muszą zostać spełnione co najmniej trzy warunki: 1) ubiegający się musi mieć status studenta; 2) ubiegający się musi wyrazić wolę ubiegania się o stypendium rektora; 3) ubiegający się musi spełnić dodatkowe warunki przewidziane dla danej kategorii pomocy finansowej. Skarżący podał, że liczba semestrów do dnia [...].09.2022 r., w których ubiegał się, spełnił warunki oraz otrzymywał stypendium wynosi 8. Ponadto podał, że łączna liczba rozpoczętych przez stronę semestrów podczas całej edukacji wynosi 11. Skarżący powołał się na liczne wyroki sądowe dotyczące spraw stypendialnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00