Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 13 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Bk 32/23

Administracyjne postępowanie; Nieruchomości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Lemańska, Sędziowie asesor sądowy WSA Marta Joanna Czubkowska (spr.) sędzia WSA Małgorzata Roleder, Protokolant sekretarz sądowy Natalia Paulina Janowicz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi M.Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia 18 listopada 2022 r. nr 400.177/C-7/8/22 w przedmiocie opłaty adiacenckiej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Prezydenta Miasta Białegostoku z dnia 28 lipca 2022 roku numer DSK-VII.3134.37.2021

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności.

W piśmie z 19 stycznia 2021 r. Prezydent Miasta Białegostoku zawiadomił M.Z. – właściciela działki nr [...], o wszczęciu postępowania w sprawie opłaty adiacenckiej tytułu wzrostu wartości tej nieruchomości spowodowanego budową ul. [...] w B.

W odpowiedzi na to zawiadomienie M.Z. w piśmie z 6 lutego 2021 r. podniósł, że budowa drogi przy jego nieruchomości obniżyła jej wartość, zamiast zwiększyć. W wyniku znacznego obniżenia poziomu gruntu pod bramami wjazdowymi wystąpiła kilkudziesięciocentymetrowa przestrzeń, przez którą swobodnie może przedostać się intruz lub zwierzę, co negatywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa. Obniżenie poziomu gruntu przylegającego do jego posesji skutkowało także koniecznością zwiększenia kąta najazdu na dwóch podjazdach, co skutkuje utrudnionym wjechaniem na teren posesji – co jest znacznie odczuwane w okresie zimowym. Podniósł, że musiał na własny koszt dostosować poziom dwóch wjazdów do poziomu ulicy, gdyż nie wjechałby na swoją posesję. Nadto w przyszłości musi dokonać szeregu prac aby kompleksowo dostosować poziom gruntu na swojej działce. Obecnie nie posiada znacznych środków więc ogrodzenie na jego działce wygląda tragicznie i z całą pewnością obniża wartość tej działki. W związku z tym wniósł o naliczenie symbolicznej opłaty adiacenckiej w wysokości 1 zł. Do pisma dołączono pismo Zarządu Dróg Miejskiej z 13 grudnia 2016 r. skierowane do strony z którego wynika, że różnica wysokości rzędnych terenu pomiędzy projektowaną nieweletą jezdni a istniejącym zagospodarowaniem działki skarżącego zlokalizowanej w obrębie zjazdu do budynku nr 14 wynosi 64 cm. W celu zniwelowania tak dużych różnic terenu przewidziano zastosowanie jednostronnego 2% spadku poprzecznego na jezdni oraz podniesienie krawężnika na zjeździe do wysokości 6 cm. Zjazd na odcinku o długości 3,4 m od krawędzi jezdni do granicy pasa drogowego, zostanie zaprojektowany przy maksymalnym 5% spadku podłużnym. Rozwiązania te pozwolą na zmniejszenie różnicy terenu o 28 cm, dlatego też niezbędne będzie zniwelowanie pozostałej 36 cm różnicy w obrębie posesji na koszt właściciela nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00