Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 maja 2023 r., sygn. I SA/Wr 615/22
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Horobiowski Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Cichoń (sprawozdawca) Asesor WSA Iwona Solatycka , Protokolant: Starszy woźny sądowy Patrycja Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 maja 2023 r. sprawy ze skargi S. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 lipca 2022 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.467.2022.1.EC w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w całości, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697,00 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi S. K. (dalej także jako: "Skarżący", "Wnioskodawca" lub "Strona") jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako organ, organ interpretacyjny, organ podatkowy) z dnia 19 lipca 2022 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.467.2022.1.EC wydana w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z akt sprawy wynika, że Skarżący jest jednym ze wspólników spółki cywilnej. Zyski osiągane przez tą spółkę cywilną w części, w jakiej nie były przeznaczane na potrzeby prywatne były kumulowane w ramach prowadzonej działalności. Skarżący wraz ze wspólnikiem zamierza przekształcić spółkę cywilną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z planowanym przekształceniem zostanie przygotowany bilans powstałej na skutek przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na dzień otwarcia. Zyski wypracowane w ramach działalności (w okresie prowadzenia spółki cywilnej) zostaną wykazane w kapitale własnym na odpowiednich kontach (kapitał/fundusz podstawowy oraz zysk/strata z lat ubiegłych). W przyszłości Skarżący chciałby wypłacić ze spółki zyski wypracowane w ramach prowadzonej w ramach spółki cywilnej działalności. Planowana wypłata zysków nastąpi poprzez obniżenie kapitału zapasowego. W wyniku tej czynności nie zostaną umorzone/zbyte żadne udziały w spółce, a zatem wypłata ta nie stanowić wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów, obniżenia nominalnej wartości udziałów lub innej formy odpłatnego zbycia udziałów. W związku z opisanym zdarzeniem przyszłym zadano następujące pytanie: czy wypłata przez spółkę przekształconą (sp. z o.o.) zysków z działalności spółki przekształcanej (sp. cywilna) spowoduje powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym? We własnym stanowisku Skarżący uznał, że jego zdaniem wypłaty z zysku nie będą stanowiły przychodu (dochodu), gdyż zostaną wypłacone środki, które już podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm. dalej jako: u.p.d.o.f.). W zaskarżonej interpretacji indywidualnej uznano stanowisko Skarżącego za nieprawidłowe. Organ wskazał, że w związku z przekształceniem Spółki cywilnej w Spółkę z o.o. osiągnięty przez Spółkę cywilną zysk (widniejący w bilansie Spółki przekształconej) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach działalności Spółki cywilnej, po przekształceniu, w chwili wypłaty Wnioskodawcy, stanowić będzie dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.