Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 maja 2023 r., sygn. IV SAB/Wr 534/22

Inne

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędziowie: Asesor WSA Marta Pająkiewicz-Kremis (sprawozdawca), Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski, po rozpoznaniu w Wydziale IV w dniu 5 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi D. C. na bezczynność Wojewody Dolnośląskiego w przedmiocie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego i dodatku dyferencyjnego I. stwierdza bezczynność Wojewody Dolnośląskiego w ustaleniu prawa do świadczenia wychowawczego i dodatku dyferencyjnego za okres zasiłkowy 2019/2021 i 2021/2022; II. stwierdza, że bezczynność Wojewody Dolnośląskiego miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. zobowiązuje Wojewodę Dolnośląskiego do rozpoznania wniosku strony o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko M. B. za okres od 7 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. IV. w pozostałym zakresie umarza postępowanie w przedmiocie zobowiązania do załatwienia sprawy.

Uzasadnienie

W skardze z dnia 5 kwietnia 2022 r. skarżąca D. C. zarzuciła Wojewodzie Dolnośląskiemu bezczynność w sprawie dotyczącej przyznania świadczenia wychowawczego 500+ oraz dodatku dyferencyjnego.

W uzasadnieniu skargi strona podniosła, że 2 lutego 2021 r. złożyła wniosek o świadczenie wychowawcze na dwoje małoletnich dzieci. W dniu 4 marca 2021 r. strona otrzymała informację o przekazaniu jej wniosku do Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Od tego czasu nikt ze skarżącą się nie kontaktował. Mimo upływów terminów z kodeksu postępowania administracyjnego, strona nie otrzymała odpowiedzi na swój wniosek. Dodatkowo strona podniosła, że nie dostała zwrotu za dodatek dyferencyjny za okres od września 2019 r. do listopada 2020 r, na dziecko – K. B. oraz za okres od grudnia 2020 r. do marca 2021 r. na dzieci – K. B. i M. B. Jak zaznaczyła, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kłodzku przedłożyła decyzję odmawiającą przyznania świadczeń z instytucji c., w dniach 30 czerwca i 16 września 2021 r. dokumenty te zostały przesłane do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00