Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 maja 2023 r., sygn. VII SA/Wa 439/23

Zabytki

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Izabela Ostrowska Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły (spr.) Asesor WSA Anna Pośpiech-Kłak po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 25 maja 2023 r. sprawy ze skargi Gminy K. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 19 grudnia 2022 r. znak DOZ-OAiK.650.578.2022.BS w przedmiocie nakazu przeprowadzenia robót budowlanych oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Gminy K. ("skarżąca") jest decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ("Minister", "MKiDN") znak: DOZ-OAiK.650.578.2022.BS z 19 grudnia 2022 r. wydana w sprawie nakazu przeprowadzenia określonych robót budowlanych w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków ("DWKZ") pismem z 19 maja 2021 r. zawiadomił skarżącą o zaplanowanym terminie przeprowadzenia kontroli przestrzegania i stosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami w stosunku do budynku produkcji, magazynu, biura oraz hali przędzalni w dawnym zespole zakładów Przemysłu Lniarskiego "[...]", wpisanych do rejestru zabytków decyzją z [...] lipca 1988 r. pod numerem [...]. Zaplanowaną kontrolę DWKZ przeprowadził 7 czerwca 2021 r. Dalej, wobec poczynionych ustaleń pismem z 29 listopada 2021 r. zawiadomił skarżącą o wszczęciu postępowania w sprawie wydania nakazu konserwatorskiego w stosunku do wymienionej powyżej hali przędzalni.

Kolejne oględziny DWKZ przeprowadził 23 lutego 2022 r. (o których poinformował skarżącą w piśmie z 7 lutego 2022 r.), podczas których ustalił, że budynek ma ściany zewnętrzne, w narożnikach występują skośne pęknięcia w poziomie parteru, elewacje murowane z cegły, wyprawy tynkarskie zachowane częściowo, fragmentarycznie zachowane stolarki okienne, otwory okienne nie są zabezpieczone przed przenikaniem czynników atmosferycznych do wnętrza oraz, że strop nad pierwszą kondygnacją uległ zawaleniu w wyniku pożaru na ok. ¾ powierzchni, na wyższych kondygnacjach - stropy istniejące z widocznymi śladami pożaru (okopcone). Stropodach istniejący, stan zachowania niemożliwy do zweryfikowania, na dachu płaskim widoczne samosiewy. Klatki schodowe istniejące, stan zachowania niemożliwy do zweryfikowania. Zachowane częściowo elementy dekoracyjne na elewacjach, boniowanie parteru, lizeny, gzymsy i data z czasem powstania obiektu (1907). Fragmenty zawalonych stropów pozostają wewnątrz obiektu. Wewnątrz obiektu pozostają nieczystości stałe. Brak rynien i rur spustowych, tj. brak skutecznego odprowadzania wód opadowych z połaci dachowych. Obiekt został zabezpieczony przed dostępem osób postronnych siatką leśną oraz oznakowany zakazem wstępu z ostrzeżeniem, że grozi zawaleniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00