Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 23 maja 2023 r., sygn. I SA/Rz 76/23
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Jarosław Szaro, Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska /spr./, Sędzia WSA Grzegorz Panek, Protokolant sekr. sąd. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2023 r. sprawy ze skargi Politechniki w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 grudnia 2022 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.651.2022.2.KO w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej Politechniki w R. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Politechnika [...] (dalej: Politechnika/Wnioskodawca) poddała kontroli Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie pisemną interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 7 grudnia 2022 r. (nr 0111-KDIB3-1.4012.651.2022.2.KO), dotyczącą przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7, art. 8 ust 1 i 2, art. 29a, art. 86 ust. 1, 2 i 2a, art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: "ustawa VAT"). Skarga dotyczy części zagadnień będących przedmiotem opisu zdarzenia przyszłego, związanych z pytaniem nr 2 wniosku, odnoszącego się do opodatkowania kwot dofinansowania przekazanych Politechnice przez Lidera Konsorcjum. Tekst interpretacji dostępny jest na stronie internetowej (https://eureka.mf.gov.pl/) w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA.
Z akt sprawy wynika, że Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora KIS o ocenę prawną zdarzenia przyszłego w zakresie odnoszącym się do zasad rozliczania Lidera konsorcjum i konsorcjantów (w tym Politechniki [x]) z podatku VAT w związku z planowaną realizacją Projektu organizowanego i dofinansowywanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ("NCBiR") i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad ("GDDKiA"), które najbardziej przyczynią się do osiągnięcia celów programu "Wspólne Przedsięwzięcie NCBR-GDDKiA polegające na wsparciu badań naukowych lub prac rozwojowych w obszarze drogownictwa pn. Rozwój Innowacji Drogowych RID" (dalej: "Program"). Celem głównym Programu jest poprawa efektywności zarządzania planowaną, przygotowywaną, realizowaną oraz istniejącą siecią drogową w Polsce w perspektywie roku 2030. Cele szczegółowe Programu obejmują wzrost innowacji w obszarze drogownictwa i wzrost aktywności jednostek naukowych w realizacji prac B+R ukierunkowanych na potrzeby drogownictwa. Szczegółowe zasady konkursu określa Regulamin konkursu. Kwota środków przeznaczonych na sfinansowanie projektów wynosi 11,6 mln zł. Udział NCBiR i GDDKiA w finansowaniu kosztów kwalifikowanych projektu wynosi po 50%. Wsparcie będzie miało formę dofinansowania udzielanego przez NCBiR i wynagrodzenia wypłacanego przez GDDKiA (łącznie jako finansowanie) i będzie wypłacone po spełnieniu warunków określonych w Umowie o wykonanie i finansowanie projektu.