Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 31 maja 2023 r., sygn. II SA/Rz 386/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Piotr Godlewski /spr./ po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze sprzeciwu B.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z 31 stycznia 2023 r. nr SKO.4111/1169/2022 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

II SA/Rz 386/23

U z a s a d n i e n i e

Przedmiotem sprzeciwu B.W. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z 31 stycznia 2023 r.

nr SKO.4111/1169/2022 wydana w sprawie o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Jak wynika z akt administracyjnych sprawy, decyzją z [...] grudnia 2022 r.

nr [...] Wójt Gminy [...] odmówił B.W. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad matką H.G., legitymującą się orzeczeniem o trwałej niezdolności do samodzielnej egzystencji.

W uzasadnieniu decyzji wskazał, iż wnioskodawczyni nie spełnia ustawowych przesłanek do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, bowiem niepełnosprawność osoby wymagającej opieki nie powstała w okresach wskazanych w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r.,

poz. 615 ze zm., dalej: u.ś.r.). Ponadto osoba ta pozostaje w związku małżeńskim,

a jej małżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a u.ś.r.).

Od decyzji Wójta odwołanie wniosła B.W. wskazując na jej krzywdzący charakter, gdyż z uwagi na poważny stan zdrowia mamy i konieczność sprawowania nad nią całodobowej opieki została zmuszona do zaprzestania pracy

w gospodarstwie rolnym. Ponadto na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego

z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13 doszło do uznania niekonstytucyjności części art. 17 ust. 1b u.ś.r. w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną ze względu na datę powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00