Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 maja 2023 r., sygn. IV SA/Po 9/23
Pomoc społeczna; Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Świerczak Sędzia WSA Katarzyna Witkowicz - Grochowska Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 maja 2023 r. sprawy ze skargi N. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 18 października 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Burmistrz Miasta W. , postanowieniem z dnia 7 września 2022 roku (nr [...]), po rozpatrzeniu podania N. S., powołując się na art. 58 § 1-2 oraz art. 59 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego, odmówił przywrócenia terminu do złożenia wniosku o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka - S. W. (ur. [...].), u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że pozytywne rozpatrzenie podania o przywrócenie terminu, bez względu na podnoszone zarzuty, nie jest możliwe, ponieważ wnioskodawczyni domaga się przywrócenia terminu zawitego prawa materialnego, a przepisy ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" nie przewidują takiej możliwości.
Upływ terminu materialnoprawnego skutkuje tym, że po jego upływie prawo do świadczenia wygasa. Terminy prawa materialnego ustanawiane są dla zapewnienia stabilności stosunków prawnych i nie podlegają modyfikacji przez organ. Niedopuszczalne jest przywrócenie takiego terminu. Przepisy ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego nie mają tu zastosowania.
Odnosząc się do zarzutu niepoinformowania wnioskodawczyni o prawie do jednorazowego świadczenia pieniężnego organ stwierdził, że termin złożenia wniosku został określony w przepisach powszechnie obowiązujących. Pracownicy udzielają informacji w przypadku konkretnych zapytań. Informacje o warunkach na jakich przysługuje sporne świadczenie są dostępne między innymi na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w W. . W związku z wnioskiem N. S. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego nie było możliwe ustalenie, czy wnioskodawczyni przysługiwało jednorazowe świadczenie pieniężne z ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Podstawą ustalenia prawa do tego świadczenia nie jest orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, lecz odpowiednie zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Takiego zaświadczenia strona nigdy nie przedłożyła.