Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 maja 2023 r., sygn. I SA/Po 240/23

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Asesor sądowy WSA Robert Talaga Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 maja 2023 r. sprawy ze skargi M. P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 stycznia 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację w części, uznającej stanowisko skarżącej za nieprawidłowe w zakresie pytania pierwszego; II. oddala skargę w pozostałym zakresie; III. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 13 listopada 2022 r. M. P. (dalej: "strona", "wnioskodawczyni" lub "skarżąca") wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków zmniejszenia wartości udziału kapitałowego (wkładu) w spółce komandytowej.

W opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że wnioskodawczyni jest wspólnikiem G. spółka komandytowa. Drugim wspólnikiem spółki komandytowej jest Ł. P. - małżonek wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni jest komplementariuszem, a małżonek wnioskodawczyni komandytariuszem w spółce komandytowej.

W lutym 2022 r. wnioskodawczyni wniosła prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego do spółki cywilnej G. , Ł.. P. spółka cywilna. W skład tego przedsiębiorstwa weszły w szczególności własność ruchomości stanowiących środki trwałe, prawa i obowiązki wynikające z umów pożyczek i umów leasingu dotyczących ciągników siodłowych, naczep, samochodów osobowych, prawa i obowiązki wynikające z umów najmu dotyczących ciągników siodłowych, naczep, samochodów osobowych, prawa i obowiązki wynikające z zawartych polis ubezpieczeniowych dotyczących wszystkich pojazdów (ciągników siodłowych, naczep, samochodów osobowych) oraz pozostałego majątku firmowego, należności i zobowiązania wynikające z ksiąg przedsiębiorstwa na dzień wniesienia przedsiębiorstwa do spółki cywilnej, prawa i obowiązki z umów zawartych z kontrahentami, prawa i obowiązki wynikające z umów o prowadzenie sześciu rachunków bankowych wraz ze znajdującymi się na tych rachunkach środkami pieniężnymi, prawa i obowiązki z zawartych umów o pracę (dalej jako: przedsiębiorstwo). Przedsiębiorstwo, które zostało wniesione przez wnioskodawczynię do spółki cywilnej zostało wycenione przed tym wniesieniem przez rzeczoznawcę. W następstwie wniesienia przedsiębiorstwa wnioskodawczyni przysługiwał udział kapitałowy i udział w zyskach spółki cywilnej proporcjonalny do wartości przedsiębiorstwa wynikającej z wyceny rzeczoznawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00