Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 30 maja 2023 r., sygn. II SA/Ol 911/22
Samorząd terytorialny
Dnia 30 maja 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędziowie: sędzia WSA Piotr Chybicki asesor WSA Grzegorz Klimek (spr.) Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2023 roku sprawy ze skargi D. K. na uchwałę Rady Miasta L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy - oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 15 listopada 2022 r. I. Sp. z o.o. (pracodawca) zawiadomiła Radę Miasta (organ) o zamiarze rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, w trybie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, z radnym miasta D. K. (skarżący, pracownik) oraz wniosła o wyrażenie na to zgody. Wskazano, że podstawą rozwiązania stosunku pracy z D. K. nie są zdarzenia związane z wykonywaniem przez niego mandatu radnego miasta. Natomiast przyczynami uzasadniającymi rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia są powtarzające się, ciężkie naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.
Uchwałą z dnia 18 listopada 2022 r., Nr XLVII/401/2022, podjętą na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r. poz. 559 – u.s.g.), Rada Miasta wyraziła zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Rady Miasta D. K., zatrudnionym przez firmę I. Sp. z o.o. W uzasadnieniu wskazano, że zgodnie z art. 25 ust. 2 u.s.g. "rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu". Celem tej regulacji jest zapewnienie radnemu swobodnego sprawowania mandatu, nie natomiast zabezpieczenie go przed utratą pracy. Z zawiadomienia pracodawcy jednoznacznie wynika, że podstawą rozwiązania stosunku pracy z radnym są okoliczności zupełnie niezwiązane z wykonywaniem mandatu radnego. Rada gminy nie może odmówić zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania stosunku pracy są okoliczności niezwiązane ze sprawowaniem mandatu radnego. Rada nie posiada również kompetencji do oceny zasadności podstaw rozwiązania stosunku pracy, gdyż wchodziłaby w kompetencje sądu pracy. Rada Miasta uznaje, że przyczyny podane przez pracodawcę w uzasadnieniu zawiadomienia nie mają żadnego związku z wykonywaniem przez radnego D. K. mandatu radnego.