Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 maja 2023 r., sygn. II SA/Ol 228/23
Prawo miejscowe; Ruch drogowy
Dnia 25 maja 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Protokolant specjalista Anna Piontczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2023 roku sprawy ze skargi M.W. na akt Starosty Olsztyńskiego z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia zmiany organizacji ruchu oddala skargę.
Uzasadnienie
Starosta Olsztyński (dalej jako: "Starosta"), w dniu 20 lipca 2020 r., działając na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2021 r., poz. 450 ze zm., dalej jako: "P.r.d.") oraz § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz.U. z 2017 r., poz. 784, dalej również jako: "rozporządzenie
w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem"), wydał klauzulę rozpatrzenia projektu czasowej organizacji ruchu nr (...) (nr aktu (...)), którą zatwierdził projekt czasowej organizacji ruchu drogowego w ciągu drogi gminnej nr (...) (ul. P.) i nr (...) (ul. P.W.) w B., polegający na wyłączeniu jezdni z ruchu kołowego na ulicy P. na odcinku od ulicy P. W. do skrzyżowania z ulicą P., według schematu załączonego do wniosku przy uwzględnieniu wymienionych w klauzuli uwag. Termin wprowadzenia zatwierdzonej organizacji ruchu ustalono od dnia 22 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.
M. W. (dalej jako: "skarżący"), zaskarżył powyższy akt do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, zarzucając, że został on podjęty
z rażącym naruszeniem prawa. Wskazał, że czasowa zmiana organizacji ruchu w ciągu wskazanych dróg, polegająca na zamknięciu części ulicy, została przeprowadzona wyłącznie w celu usytuowania w tym miejscu ogródka rekreacyjnego. Skarżący podał, że zamieszkuje w budynku przy ul. P. 5 w pasie drogi, której dotyczy zmiana organizacji ruchu. Wprowadzona zmiana uniemożliwia parkowanie i dojazd do posesji, a także przywiezienie i składowanie opału w piwnicy, gdyż wejście do piwnicy znajduje się w części zamkniętej na skutek zmiany organizacji ruchu. W rezultacie sytuacja ta spowodowała znaczący wzrost kosztów ogrzewania, bowiem w lipcu cena węgla wynosiła ok. 600 zł, a we wrześniu – ponad 1000 zł. Tym samym, naruszony został interes i uprawnienia skarżącego.