Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 maja 2023 r., sygn. I SA/Łd 299/23

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

Dnia 23 maja 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk Asesor WSA Grzegorz Potiopa Protokolant Asystent sędziego Daria Przybylska-Cieplucha po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2023 roku sprawy ze skargi A. L. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 lutego 2023 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.876.2022.1.KD w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 14 października 2022 r. A. L. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono opis stanu faktycznego, zgodnie z którym wnioskodawca jest jedynym spadkobiercą po zmarłym tacie, który był przedsiębiorcą. Tata wnioskodawcy prowadzący uprzednio działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i będący czynnym podatnikiem podatku VAT, zmarł 16 listopada 2020 r. Na podstawie ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw powołano zarządcę sukcesyjnego dla majątku przedsiębiorstwa po zmarłym ojcu, jako przedsiębiorstwa w spadku. Tym zarządcą została mama wnioskodawcy. Sukcesja trwać będzie 2 lata od daty śmierci taty i dobiegnie końca. Przedsiębiorstwo w spadku prowadzi dla celów podatkowych swoją podatkową księgę przychodów i rozchodów i jako formę opodatkowania wybrało podatek liniowy. Jako remanent początkowy został wpisany do podatkowej księgi przychodów i rozchodów spis z natury towarów, które były na stanie w chwili śmierci przedsiębiorstwa zmarłego ojca wnioskodawcy. Przedsiębiorstwo w spadku kontynuujące działalność zmarłego ojca w roku podatkowym 2021-2022 osiągnęło stratę podatkową w wysokości 482 395,97 zł. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, w której kontynuuje działalność zmarłego ojca, tj. sprzedaje części samochodowe. Zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez wnioskodawcę jest zgodny z zakresem działalności gospodarczej prowadzonej uprzednio przez zmarłego ojca. Wnioskodawca porozumiał się z właściwym Urzędem Skarbowym, który wskazał, że nie ma wątpliwości co do możliwości odziedziczenia przez niego prawa do rozliczenia straty podatkowej wygenerowanej w latach poprzednich przez zmarłego przedsiębiorcę, jednakże pojawiła się wątpliwość co do dziedziczenia i możliwości rozliczenia przez wnioskodawcę straty wygenerowanej w trakcie funkcjonowania zarządu sukcesyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00