Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 maja 2023 r., sygn. II SA/Lu 265/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza Asesor sądowy Anna Ostrowska (sprawozdawca) Protokolant Referent Elwira Szymaniuk-Szkodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2023 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2023 r., znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta C. z dnia 19 grudnia 2022 r., znak: [...]

Uzasadnienie

Przedmiotem sporu jest odmowa przyznania skarżącemu J. B. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką A. B..

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z 1 lutego 2023 r., znak: [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 ze zm., dalej: k.p.a.) w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615 ze zm., dalej: u.ś.r.), po rozpatrzeniu odwołania J. B., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta C. z 19 grudnia 2022 r., znak: [...] odmawiającą odwołującemu się przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką A. B..

Kolegium ustaliło, że A. B. jest niepełnosprawna w stopniu znacznym i wymaga opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Jednak organ uznał, że nie występują ustawowe przesłanki uzasadniające przyznanie jej synowi J. B. wnioskowanego świadczenia. W ocenie Kolegium opieka sprawowana nad niepełnosprawną matką nie wymaga od wnioskodawcy absencji zawodowej. Jak wynika z akt sprawy, A. B. nie jest osobą leżącą ani pampersowaną. Jest osobą samodzielną, która sama porusza się po mieszkaniu oraz wykonuje wokół siebie wszystkie czynności samoobsługowe i higieniczne takie, jak: mycie się, ubieranie, korzystanie z toalety, spożywanie posiłków i napojów oraz kładzenie się i wstawanie z łóżka. Co prawda wymaga pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego, jednak nie są to czynności na tyle absorbujące, aby uniemożliwić wnioskodawcy podjęcie zatrudnienia. Według organu, czynności takie, jak przygotowywanie posiłków czy robienie zakupów nie zajmują całej doby. Są to bowiem standardowe czynności związane z codziennym funkcjonowaniem, wykonywane przez większość ludzi, także tych, którzy są aktywni zawodowo. Mogą być zatem wykonywane poza godzinami pracy zawodowej. W ocenie Kolegium, J. B. z uwagi na ten sam adres zamieszkania, przygotowując się rano do wyjścia do pracy, jest w stanie przygotować również matce śniadanie oraz podać jej lekarstwa, a wracając z pracy - przy okazji zrobić zakupy oraz ugotować obiad. Ponadto, w ocenie Kolegium, również pozostałe czynności opiekuńcze wykonywane przez wnioskodawcę nie wymagają od niego absencji zawodowej. Sprzątanie, mycie okien, pranie oraz realizacja recept nie należą do czynności wykonywanych codziennie. Wykonuje się je cyklicznie bądź w razie potrzeby (np. raz w tygodniu) i z reguły poświęca się na nie jedynie część dnia. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby J. B. wykonywał te czynności po pracy lub w dzień wolny od pracy, np. w sobotę, podobnie jak czyni to większość ludzi aktywnych zawodowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00