Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 30 maja 2023 r., sygn. II SA/Ke 260/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka (spr.) Sędzia WSA Beata Ziomek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 maja 2023 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2023 r., [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 16 lutego 2023 r., [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania M. B., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 2 k.p.a. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy B. z 4 listopada 2022 r., którą odmówiono M. B. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na siostrę G. B..

W uzasadnieniu SKO wskazało, że w odwołaniu od decyzji organu I instancji skarżący zarzucił naruszenie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, poprzez jego niezastosowanie i przyjęcie, że strona czerpie korzyści z prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Rozpatrując sprawę w trybie odwoławczym SKO wskazało na art. 17 ust. 1 i 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i podniosło, że w dniu 4 października 2022 r. M. B., zwany dalej skarżącym, wystąpił do organu I instancji o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad siostrą, która jest panną nieposiadającą dzieci. Do wniosku załączone zostało orzeczenie z 5 listopada 1987 r., z którego wynika, że G. B. została zaliczona do pierwszej grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia. W orzeczeniu wskazano, że inwalidztwo powstało przed 16 rokiem życia.

Wskazując na art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 17 ust. 1a ustawy Kolegium podniosło, że matka osoby wymagającej opieki – M. B. – jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, co wynika z wypisu z treści orzeczenia Lekarza Rzeczoznawcy KRUS z 25 sierpnia 2021 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00