Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 maja 2023 r., sygn. I SA/Gd 70/23
Finanse publiczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 9 maja 2023 r. sprawy ze skargi Fundacji A w na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w z dnia 20 czerwca 2022 r., nr SKO.413.6.2022 w przedmiocie rozłożenia na raty zobowiązania wraz z odsetkami oddala skargę.
Uzasadnienie
Fundacja "[...]" z siedzibą w Lęborku (dalej: Fundacja, Skarżąca) na mocy ostatecznej decyzji Starosty Lęborskiego (dalej: Starosta) z dnia 2 marca 2022 r. została zobowiązana do zwrotu niewykorzystanej dotacji w kwocie 150.171,59 zł wraz z odsetkami liczonymi na podstawie art. 251 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2022 r., poz. 1634 ze zm., dalej: u.f.p.).
Pismem z dnia 8 marca 2022 r. Fundacja zwróciła się o rozłożenie należności przypadającej do zwrotu zgodnie z otrzymaną decyzją na maksymalną ilość rat i naliczenie odsetek zgodnie ze wskazanym terminem spłaty przez Starostę Lęborskiego, wskazując, że prowadzona przez Fundację placówka jest nieodpłatna i utrzymuje się z otrzymywanej dotacji ze Starostwa, dlatego oddanie takiej kwoty jest dość dużym obciążeniem aby wykonać to jednorazowo.
W odpowiedzi na złożony wniosek, decyzją z dnia 28 kwietnia 2022 r. Starosta odmówił Fundacji udzielenia ulgi w spłacie poprzez rozłożenie płatności ww. należności na raty uznając, że Fundacja nie spełnia przesłanek z art. 64 ust. 1 pkt 2 lit. b u.f.p.
Zaskarżoną decyzją z dnia 20 czerwca 2022 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku (dalej: SKO, organ odwoławczy) po rozpatrzeniu odwołania Fundacji utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
Organ odwoławczy wyjaśnił, że zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 2 lit. b u.f.p. właściwy organ może na wniosek zobowiązanego umarzać w części, odraczać terminy spłaty całości albo części należności lub rozkładać na raty płatność całości albo części należności - w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi zobowiązanego. Ważne względy społeczne lub gospodarcze zobowiązanego to sytuacja, gdy z powodu nadzwyczajnych przypadków losowych lub szczególnych okoliczności nie jest on w stanie uregulować zaległości płatniczej. Organ odwoławczy podkreślił jednocześnie, że decyzja wydana w oparciu o przepis art. 64 ust. 1 pkt 2 lit. b u.f.p. ma charakter uznaniowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right