Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 30 maja 2023 r., sygn. II SA/Bd 191/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Klotz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Saniewski Sędzia WSA Joanna Brzezińska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 maja 2023 r. sprawy ze skargi N. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w T. decyzją z [...] grudnia 2022 r. nr [...], działając na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz.U. z 2022.615) oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2022.2000) utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy P. z dnia [...] października 2022 r. znak: [...] o odmowie przyznania N. P. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na syna J. P.

W motywach uzasadnienia organ wskazał, że odmówił wnioskodawczyni przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ nie zrezygnowała z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym synem, jest ona osobą zatrudnioną w GOPS w P. i obecnie przebywa na urlopie wychowawczym.

N. P. wniosła odwołanie, w którym wyjaśniła, że była zmuszona skorzystać z urlopu wychowawczego z uwagi na stan zdrowia dziecka. W jej ocenie urlop wychowawczy jest szczególną formą urlopu bezpłatnego, a osoba z niego korzystająca winna być uznana za osobę, która zrezygnowała za zatrudnienia.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w T. nie uwzględniło odwołania. W decyzji utrzymującej w mocy orzeczenie organu I instancji organ odwoławczy powołał się na art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Organ wskazał, że w rozpatrywanej sprawie spełniony został warunek do uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w postaci legitymowania się przez osobę wymagającą opieki orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Wymagający opieki syn wnioskującej o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego legitymuje się orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w C. z dnia [...].11.2020 r. oraz z dnia [...].01.2021 r. zaliczającym ww. do osób niepełnosprawnych do [...].11.2022 r. wraz ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00