Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Wr 523/22

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Cichoń (sprawozdawca) Sędzia WSA Tadeusz Haberka , Protokolant: Starszy specjalista Aleksandra Połaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi Z. Spółka komandytowa z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 czerwca 2022 r. znak 0115 KDIT1.4011.204.2022.1.MK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w całości, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697,00 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Z. Spółka komandytowa z siedzibą we G. (dalej także jako: "Skarżący" , "Wnioskodawca" lub "Strona") jest interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako organ, organ interpretacyjny, organ podatkowy) z 21 czerwca 2022 r. znak 0115 KDIT1.4011.204.2022.1.MK dotycząca skutków podatkowych związanych z wypłatą komplementariuszowi będącemu osobą fizyczną zaliczek na poczet zysku.

Z akt sprawy wynika, że w dniu 21 marca 2022 r. Skarżąca wniosła o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązków spółki komandytowej, która powstała z przekształcenia spółki jawnej (wówczas będącej wnioskodawczynią). Wniosek o interpretację dotyczył tego, czy Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: podatek PIT), wypłacając komplementariuszowi w trakcie roku podatkowego zaliczki na poczet zysku, zobowiązana będzie do pobierania zaliczek na ten podatek lub podatku PIT od faktycznie wypłacanych komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku. Zdaniem Skarżącej, Spółka nie będzie zobowiązana do pobierania takich zaliczek na podatek ani podatku PIT, w związku z tym, że w trakcie roku obrotowego nie jest znana wysokość podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: podatek CIT) od dochodu Spółki, który to podatek (w kwocie odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej Spółki i podatku należnego od dochodów Spółki) pomniejsza kwotę podatku PIT. Skoro bowiem dopiero po zakończeniu roku obrotowego oraz po uchwale dotyczącej podziału zysku zgodnie z zatwierdzonym sprawozdaniem finansowym Spółki znany jest zysk Spółki, a po złożeniu zeznania CIT-8 znany jest podatek CIT do zapłaty przez Spółkę, to dopiero wówczas, można mówić o powstaniu zobowiązania podatkowego w rozumieniu art. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. Zm dalej: o.p.). Podatek PIT od zysków będzie zatem pobierany dopiero po zakończeniu całego roku obrotowego i poznaniu kwoty podatku CIT, który odpowiednio pomniejszy ten podatek. W dniu 21 czerwca 2022 r. Organ wydał interpretację w której uznał stanowisko Skarżącej za nieprawidłowe. Organ wskazał, że na moment wypłaty zaliczek na poczet zysku Spółka będzie zobowiązana pobierać, jako płatnik, zryczałtowany podatek dochodowy od przedmiotowych wypłat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00