Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Wr 832/22
Ochrona środowiska
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek (spr.) Sędzia WSA Wojciech Śnieżyński Protokolant: Emilia Witkowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi A. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 27 lipca 2022 r. nr SKO 4134/4/22 w przedmiocie odmowy wydania decyzji nakazującej wstrzymanie użytkowania instalacji grzewczej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu na rzecz strony skarżącej kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 10 marca 2021 r. do Burmistrza Gminy P. wpłynął wniosek A. A. o wszczęcie postępowania i wydanie decyzji (ze wskazaniem na art. 369 Prawa ochrony środowiska) w sprawie zanieczyszczania środowiska spowodowanego spalaniem mokrego drewna przez M. B. w piecu typu koza znajdującym się w budynku gospodarczym. Wnioskodawca wyjaśnił, że komin do którego podłączone zostało urządzenie znajduje się bezpośrednio przy panelach fotowoltalicznych które zostały zamontowane przez wnioskodawcę na dachu tego samego budynku. Na dowód zanieczyszczania skarżący dołączył zdjęcia na których widoczny jest dach budynku i unoszący się dym. Żądanie wydanie decyzji ponowione zostało we wniosku z dnia 6 maja 2021 r.
Po wszczęciu postępowania na wniosek strony, decyzją z dnia 4 sierpnia 2021r. Burmistrz odmówił wstrzymania użytkowania instalacji powodującej zanieczyszczenie powietrza spowodowane spalaniem w piecu grzewczym należącym do M. B. oraz uszkodzenie paneli fotowoltalicznych znajdujących się na budynku gospodarczym skarżącego spowodowane zanieczyszczeniem z pieca.
Decyzją z dnia 13 października 2021 r. (SKO 4134/4/21) Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu uchyliło decyzję organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia temu organowi. Kolegium zakwestionowało materialnoprawne podstawy orzeczenia przyjęte przez Burmistrza. Stwierdziło, że we wniosku z dnia 6 maja 2021 r. wnioskodawca domagał się ustalenia "czy prawidłowo użytkowana jest instalacja grzewcza przez M. B. oraz, czy a jeżeli tak, ma to wpływ na proces negatywnego oddziaływania na środowisko". Wnosił także o przesłuchanie go na okoliczność "jakiego paliwa do palenia w piecu używa M. B. jakie ma to wpływ na zanieczyszczenie powietrza". Powoływał się przy tym na art. 368 ustawy – Prawo ochrony środowiska, który nie mógł w takiej sprawie z przyczyn procesowych znaleźć zastosowania. W takiej sytuacji prawidłowa kwalifikacja podania powinna nastąpić w pierwszej kolejności na podstawie art. 363 ustawy – Prawo ochrony środowiska. Uznając, że decyzja organu pierwszej instancji wydana została na podstawie niewłaściwego przepisu prawa materialnego Kolegium musiało zatem przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia. Organ zalecił także aby w ponownym postępowaniu przeprowadzono oględziny z udziałem wszystkich stron.