Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Wa 68/23

Inne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Pirogowicz (spr.), Sędziowie: sędzia WSA Monika Sawa, sędzia WSA Łukasz Trochym, , Protokolant referent Anna Kaczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2023 r. sprawy ze skarg Wojewody Mazowieckiego na uchwałę Rady Miasta Z. z dnia 31 sierpnia 2022 r. nr LXII/577/2022 i uchwałę Rady Miasta Z. z dnia 28 września 2022 r. nr LXV/599/2022 w przedmiocie statutu Młodzieżowej Rady Miasta Z. oddala skargi.

Uzasadnienie

Wojewoda Mazowiecki pismem z 8 grudnia 2022 r. wniósł skargi na uchwały Rady Miasta Z. Nr LXII/577/2022 z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie statutu Młodzieżowej Rady Miasta Z. (Dz.urz. woj. mazow. z 2022 r,. poz. 9533) oraz Nr LXV/599/2022 z dnia 28 września 2022 r. zmieniającą uchwałę w sprawie statutu Młodzieżowej Rady Miasta Z. (Dz.urz. woj. mazow. z 2022 r., poz. 10380)

Przywołując § 9 statutu Młodzieżowej Rady Miasta Z. (stanowiącego załącznik do uchwały z 31 sierpnia 2022 r.) jak też § 1 pkt 5 uchwały zmieniającej, nadającej nowe brzmienie § 9 statutu, Wojewoda Mazowiecki wywodził, że w sposób niedopuszczalny regulacje te różnicują sposób wyłaniania członków Młodzieżowej Rady Miasta spośród uczniów zamieszkujących na terenie Miasta Z. , ale uczęszczających do szkół poza Miastem, względem uczniów uczęszczających do szkół na terenie Miasta Z. W tym ostatnim bowiem przypadku Statut przewiduje wybory bezpośrednie, równe i tajne, natomiast w przypadku uczniów uczęszczających do szkól poza Miastem Z. wyłonienie członków Rady dokonywane jest w drodze konkursu przez Komisję Społeczną Rady Miasta, spośród kandydatów, którzy zgłoszą swoją kandydaturę, biorąc pod uwagę określone w uchwale kryteria merytoryczne, w oparciu o które oceniane są te kandydatury. Takie ukształtowanie sytuacji kandydatów członków Młodzieżowej Rady Miasta, które jest różnicowane ze względu na fakt bycia uczniem szkoły działającej na terenie Miasta Z. bądź innej szkoły, a mieszkających na terenie Miasta Z. , narusza zasadę równego traktowania. Kryterium zaś zastosowanego w uchwałach zróżnicowania należy, zdaniem Wojewody, ocenić jako niezgodne z wynikającą z zasady demokratycznego państwa prawnego zasadą sprawiedliwości społecznej nakazującą by zróżnicowanie poszczególnych osób pozostawało w odpowiedniej relacji do dzielących je różnic. Przyjęty w uchwałach sposób wyłaniania członków Młodzieżowej Rady Miasta spośród uczniów uczących się w szkołach poza Miastem Z. w drodze konkursu powoduje także, że nie są oni wyłaniani w drodze wyborów. To zaś oznacza, że uchwały naruszają art. 5b, ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r., poz. 559 ze zm.) dalej: ,,u.s.g.", który to przepis w ust. 10 stanowi, że rada gminy, tworząc młodzieżową radę gminy, nadaje jej statut określający w szczególności zasady działania młodzieżowej rady gminy, tryb i kryteria wyboru jej członków oraz zasady wygaśnięcia mandatu i odwołania członka młodzieżowej rady gminy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00