Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 26 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Rz 1329/22

Akta stanu cywilnego

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Elżbieta Mazur - Selwa Sędziowie WSA Paweł Zaborniak /spr./ AWSA Maria Mikolik Protokolant starszy specjalista Anna Mazurek–Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi T. W. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia 10 sierpnia 2022 r. nr O-III.6231.10.2022 w przedmiocie odmowy sprostowania aktu urodzenia - skargę oddala –

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi T. W. (dalej: "Skarżącego") jest decyzja Wojewody Podkarpackiego (dalej: "Wojewoda", "Organ odwoławczy" lub "Organ II instancji") z 10 sierpnia 2022 r. nr O-III.6231.10.2022, wydana w przedmiocie odmowy sprostowania aktu urodzenia.

Z uzasadnienia skargi oraz nadesłanych akt sprawy wynika, że wnioskiem z 7 czerwca 2022 r. Skarżący zwrócił się do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w [...] (dalej: "Kierownik" lub "Organ I instancji") o sprostowanie w trybie art. 35 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 1681 z późn. zm.) – dalej: "p.a.s.c.", aktu urodzenia M. [...]. Wnioskodawca podniósł, że do aktu urodzenia błędnie wpisano imiona osoby: "M. A.", natomiast prawidłowe imię to: "M.".

Decyzją z [...] czerwca 2022 r. nr [...] Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w [...] odmówił sprostowania aktu urodzenia, oznaczenie aktu: [...] sporządzonego na nazwisko: [...] M. A., urodzona dnia [...] w miejscowości [...].

Organ I instancji wskazał, że akt urodzenia M. A. [...] został sporządzony dnia [...] r. w księdze parafialnej dla miejscowości [...]. W dacie sporządzenia aktu, czynności powyższe dokonane zostały przez [....] duchownego, z uwagi na fakt, iż w [...] r. dowody zdarzeń takich jak urodzenie, zawarcie małżeństwa i zgon stanowiły wpisy czynione w księgach metrykalnych przez proboszczów parafii, którzy pełnili funkcję urzędników stanu cywilnego. W zaborze austriackim proboszczowie parafii mianowani zostali urzędnikami stanu cywilnego patentem cesarskim z 15 marca 1782 r. Tak więc każdy proboszcz prowadzący akta stanu cywilnego był równocześnie podległy władzy kościelnej i państwowej. Rozporządzenie cesarskie ogłoszone 7 kwietnia 1784 r. przez konsystorze biskupie we Lwowie, Przemyślu i Tarnowie nakładało na proboszczów parafii obowiązek prowadzenia trzech odmiennych rejestrów: ksiąg urodzonych, ksiąg ślubów i ksiąg zgonów. Kościelne księgi metrykalne, co do zasady przechowywane były w kancelarii parafii, która je wytworzyła. Proboszczowie prowadzili duplikaty każdej księgi. Wpisy były dokonywane po łacinie, osobno dla każdej wsi wchodzącej w skład parafii. Księgi urodzonych zawierały następujące rubryki: datę urodzin i chrztu dziecka (rok, miesiąc, dzień), jego imię, płeć i status (małżeńskie, pozamałżeńskie), imiona i nazwiska rodziców i ich wyznanie, niekiedy także daty i miejsca urodzenia rodziców, a także imiona i nazwiska rodziców chrzestnych i ich zawód.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00