Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 25 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Rz 86/23
Podatek dochodowy od osób prawnych; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Grzegorz Panek, Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska /spr./, Sędzia WSA Jarosław Szaro, Protokolant sekr. sąd. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi G. Sp. z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 grudnia 2022 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.834.2022.1.JG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej G. Sp. z o.o. z siedzibą w R. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
G. Sp. z o.o. z siedzibą w R. (dalej: Wnioskodawca/Spółka Skarżąca/) wystąpiła ze skargą na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 15 grudnia 2022 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.834.2022.1.JG, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) uznał jej stanowisko odnośnie do wykładni przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 1492 ze zm.; dalej: u.p.d.o.p.) za nieprawidłowe.
We wniosku o interpretację Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny: Wnioskodawca jest osobą prawną i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług dla przemysłu, w szczególności polegających na montażu aparatury kontrolno-pomiarowej, automatyki przemysłowej, instalacji elektrycznych, instalacji przeciwpożarowych dla sektora energetycznego, chemicznego, gazowego i naftowego. Spółka realizuje usługi na inwestycjach przemysłowych w Polsce i Europie. Obiekty, na których pracuje Spółka to często obiekty strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego danego państwa. Spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i osiąga przychody inne niż z zysków kapitałowych. Spółka nie prowadziła i nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka posiada status średniego przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców (Dz.U.2021 r., poz. 162) i taki też status posiadała w 2018 r. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U.2021 r., poz. 706). Rok podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Spółka działa na rynku cechującym się wysoką konkurencyjnością, w związku z czym stale musi dbać o to, aby rozszerzać ofertę swoich usług oraz wprowadzać innowacyjne rozwiązania, nieoferowane przez jej konkurentów. Mając na uwadze powyższe oraz w wyniku analizy biznesowej rynku przy współpracy z miejscową uczelnią wyższą - Politechniką (...), Spółka zauważyła, że ani na rynku polskim, ani europejskim nie są oferowane kompleksowe usługi szybkiego reagowania na awarie instalacji przemysłowych. W tym zakresie jej konkurenci oferowali usługi polegające na usuwaniu awarii, jednak po pierwsze nie były to usługi kompleksowe obejmujące diagnostykę i naprawę różnych typów instalacji przemysłowych, a po drugie - co istotniejsze - były to wyłącznie usługi stacjonarne. Przykładowo zatem usunięcie awarii armatury przemysłowej (zawory bezpieczeństwa) wymagało demontażu wadliwej części i jej transportu do stacjonarnego laboratorium celem zdiagnozowania awarii oraz usunięcia usterki. Zgodnie z najlepszą wiedzą Spółki żaden z polskich, czy europejskich konkurentów Spółki nie oferował natomiast usług mobilnych umożliwiających dokonanie analizy laboratoryjnej oraz usunięcia awarii w miejscu lokalizacji instalacji przemysłowej, tj. z pominięciem kosztowego, ryzykownego i czasochłonnego etapu demontażu i transportu wadliwego elementu instalacji.