Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Po 1176/22

Dnia 28 kwietnia 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Asesor sądowy WSA Jacek Rejman (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 kwietnia 2023 roku sprawy ze skargi B. G. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w P. z dnia 4 października 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rok 2015 oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w P. (dalej: Dyrektor OR ARiMR; organ II instancji; organ odwoławczy) z dnia 4 października 2022 r. nr [...], w wyniku rozpatrzenia sprawy z odwołania B. G. (dalej również: skarżący; strona), utrzymał w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w W. (dalej: Kierownik BP ARiMR; organ I instancji) z dnia 21 lipca 2016 r. nr [...] o odmowie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rok 2015.

Decyzje te zostały wydane w następującym stanie sprawy.

Wyrokiem z dnia 24 lipca 2020 r. sygn. akt I GSK 166/18 Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 sierpnia 2017 r. sygn. akt III SA/Po 283/17 oraz decyzje Dyrektora OR ARiMR z dnia 25 stycznia 2017 r. nr [...] i nr [...], wydane w przedmiocie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rok 2015 i płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami [ONW].

W uzasadnieniu wyroku Naczelny Sąd Administracyjny podniósł, że z treści zaskarżonego wyroku oraz zaskarżonych decyzji wynika, że mamy do czynienia z sytuacją, w której wiele podmiotów podjęło czynności prawne i faktyczne bezpośrednio nieobjęte zakazem prawnym. Według organu i Sądu I instancji działania te zmierzały w istocie do osiągnięcia skutków zakazanych przez prawo - stworzenia sztucznych warunków w celu uzyskania płatności rolnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00