Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Po 81/23

Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert Sędziowie Asesor sądowy WSA Michał Ilski (spr.) Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant: starszy sekretarz sądowy Monika Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi B. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia 7 grudnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za grudzień 2016 r i poszczególne miesiące od stycznia do listopada 2017 roku I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w [...] z dnia [...], nr [.]; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz skarżącej kwotę 14.132,- zł (czternaście tysięcy sto trzydzieści dwa) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego [...] decyzją z 8 września 2022 r., nr [...] określił B. G. (dalej zwanej również skarżącą) wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za miesiące od grudnia 2016 r. do listopada 2017 r.

Wyjaśniono, że skarżąca wnioskami z 30 października 2021 r. oraz 09 lutego 2022 r. wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty oraz zwrot podatku od towarów i usług za miesiące od lipca do grudnia 2016 r. oraz od stycznia 2017 r. do czerwca 2020 r.

Skarżąca wyjaśniła, że dokonywała czynności opodatkowanych:

– wewnątrz punktów sprzedaży (in-store, tj. sprzedaży dokonywano w lokalach, gdzie klient może korzystać w pełnym zakresie z infrastruktury lokalu);

– w systemie drive in/walk through (sprzedaż z okienek zewnętrznych, która nie wiąże się ze spożyciem posiłku w lokalu, produkty sprzedawane są "na wynos", a konsumenci nie korzystali z infrastruktury lokalu);

– w systemie food court (sprzedaż w galeriach handlowych w wyznaczonych strefach, gdzie przestrzeń handlowa nie stanowiła własności skarżącej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00