Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 kwietnia 2023 r., sygn. IV SA/Po 176/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta Sędzia WSA Józef Maleszewski (spr.) Sędzia WSA Monika Świerczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi I. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 24 stycznia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta K. z dnia 27 grudnia 2022 r. nr [...]

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 27.12.2022 r. nr [...] Burmistrz Miasta K. odmówił I. W. (dalej jako skarżąca) prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad H. H..

Organ I instancji ustalił, że I. W. sprawuje opiekę nad niepełnosprawną matką. Skarżąca nie pracuje zawodowo od 1.12.2022 r. H. H. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Nie da się określić od kiedy istnieje niepełnosprawność, natomiast ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 3.11.2022 r., tj. od 76 roku życia. H. H. pozostaje w związku małżeńskim z A. H., który nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Rodzice H. H. nie żyją. Organ ustalił również, że poza skarżącą, H. H. posiada jeszcze jedną córkę A. H.-P., która nie pracuje zawodowo i zajmuje się dziećmi.

Uzasadniając swoją decyzję, organ I instancji wskazał, że w myśl art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 615 z późn. zm., dalej jako u.ś.r.) świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba, że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. A. H. nie posiadał wówczas orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym, a zatem wystąpiła negatywna przesłanka uniemożliwiająca przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Ponadto - w ocenie organu I instancji – nie ziściły się również przesłanki z art. 17 ust. 1b u.ś.r., ponieważ ustalony znaczny stopień niepełnosprawności osoby wymagającej opieki datuje się od 03.11.2022 r., tj. od 76 roku życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00