Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 kwietnia 2023 r., sygn. IV SA/Po 186/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk - Marciniak Sędzia WSA Monika Świerczak (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Witkowicz - Grochowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi L. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 24 stycznia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 24 stycznia 2023 r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpoznaniu odwołania L. P. od decyzji Burmistrza Miasta T. z dnia 5 grudnia 2022 r., Nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką H. P., utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu swojej decyzji Kolegium podniosło, że decyzją z dnia 30 września 2022r., Nr [...], Burmistrz Miasta T. odmówił L. P., przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że Strona, w dniu 5.09.2022r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną matką. Z posiadanego przez organ I instancji orzeczenia Lekarza Rzeczoznawcy KRUS z dnia [...]. wynika, iż H. P. jest niezdolna do samodzielnej egzystencji od dnia 26.07.2022r. do sierpnia 2024r. Z uwagi na niespełnienie warunku dotyczącego momentu powstania niepełnosprawności matki Strony, organ I instancji uznał, iż nie może przyznać świadczenia pielęgnacyjnego z pominięciem regulacji art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Od powyższej decyzji odwołanie do SKO w K. złożył L. P. wskazując, że musiał podjąć się opieki nad matką, ponieważ mieszkający z nią drugi syn nie opiekuje się matką z powodu choroby alkoholowej.

Decyzją z 31 października 2022r., SKO w K. uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. Kolegium wskazało, że organ I instancji winien uzupełnić postępowanie dowodowe poprzez zgromadzenie dowodów mających na celu ustalenie szczegółów sprawowanej opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00