Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 13 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Op 27/23

Gry losowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant Inspektor sądowy Magdalena Figurniak-Cis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 16 listopada 2022 r., nr 1601-IOA-4246.26.2022 w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu ujawnienia w lokalu niezarejestrowanego automatu do gier oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną przez M. S. (dalej jako: skarżący lub strona), reprezentowanego przez profesjonalnego pełnomocnika, decyzją z dnia 16 listopada 2022 r., nr 1601-IOA.4246.26.2022, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Opolu (dalej również w skrócie: organ odwoławczy lub DIAS), działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, ze zm.), dalej w skrócie: O.p., po rozpatrzeniu odwołania skarżącego od decyzji Naczelnika Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu (dalej w skrócie: organ I instancji lub UCS) z dnia 7 czerwca 2022 r., nr 388000-COP.4246.42.2022.KG, nakładającej na stronę karę pieniężną w kwocie 100.000 zł jako posiadacza zależnego lokalu użytkowego mieszczącego się w miejscowości G. przy ul. [...] z tytułu ujawnienia w nim niezarejestrowanego automatu do gier [...] (bez numeru) - rozstrzygnięcie organu I instancji utrzymał w mocy.

Wyżej wymieniona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Skarżący wynajmuje od dnia 29 kwietnia 2015 r. lokal użytkowy przy ul. [...] w G.

W dniu 23 stycznia 2018 r. funkcjonariusze Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu, w obecności skarżącego, przeprowadzili kontrolę w zakresie urządzania i prowadzenia gier na automatach, o których mowa w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j.: Dz. U. z 2016 r. poz. 471, ze zm.; obecnie Dz. U. z 2023 r. poz. 227), dalej w skrócie: "u.g.h.", w lokalu gastronomicznym - [...] w G. przy ul. [...]. W jej toku sporządzono protokół kontroli nr [...], w którym wskazano, że w lokalu znajdował się automat do gier [...] (bez numeru), który w chwili rozpoczęcia kontroli był włączony i gotowy do prowadzenia gier. Strona okazała funkcjonariuszom umowę najmu powierzchni w lokalu użytkowym z listopada 2017 r. zawartą z firmą R. sp. z o.o. w N. (ul. [...], [...] N.), będącą właścicielem automatu. Na urządzeniu nie stwierdzono umieszczonej informacji o numerze poświadczenia jego rejestracji ani o numerze decyzji udzielającej zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie urządzania gier na automatach. W toku przeprowadzonych oględzin ustalono, że wyposażony jest on w dwa ekrany, pulpit sterowniczy z dziesięcioma przyciskami, wrzutnik monet, akceptor banknotów i kieszeń wyrzutową. Od spodu panelu sterowniczego znajdują się trzy stacyjki. W podstawie automatu znajdują się drzwiczki z zasuwką, a na tylnej ścianie zainstalowany jest kabel do Internetu. Kontrolujący przeprowadzili eksperyment polegający na odtworzeniu możliwości prowadzenia gier na tym urządzeniu, utrwalony przy pomocy kamery wideo, który wykazał, że urządzane są na nim gry na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 u.g.h. Z przeprowadzonego nagrania również sporządzono protokół z dnia 30 stycznia 2018 r., nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00