Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Łd 41/23

Oświata

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak Asesor WSA Agnieszka Gortych – Ratajczyk (spr.) Protokolant: Specjalista Agnieszka Kerszner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi J. K. na czynność Prezydenta Miasta Radomsko w przedmiocie odmowy przyznania dotacji oświatowej za okres od października do grudnia 2022 r. oraz na rok 2023 1. uchyla zaskarżony akt; 2. zasądza od Prezydenta Miasta Radomsko na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 16 listopada 2022 r. Prezydent Miasta Radomsko, w odpowiedzi na pismo J.K. z dnia 18 października 2022 r. i zawarty w nim wniosek o udzielenie dotacji w okresie od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., poinformował Wnioskodawcę, iż odmawia udzielenia dotacji za ww. okres.

Wskazując na zapis art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 27 października 2017 r. finansowaniu zadań oświatowych (tj.Dz.U. z 2022 r. poz. 1082 ze zm.) dalej: u.f.z.o. organ wyjaśnił, iż analizując wniosek strony stwierdzić należy, że argumenty w nim podniesione sprowadzają się w istocie do porównania sposobu załatwienia sprawy wnioskodawcy z inną sprawą. Tymczasem porównanie spraw równolegle prowadzonych w urzędzie nie może stanowić podstawy do zmiany stanowiska organu z uwagi na brak tożsamości stanów faktycznych, których dotyczyły. Organ dodał, iż nie ulega wątpliwości, iż troska o dzieci, zwłaszcza niepełnosprawne jest dobrem nadrzędnym i opieka ta jest realizowana na terenie gminy w ramach jednostek publicznych i niepublicznych. Na terenie gminy czynnie działa 7 przedszkoli niepublicznych, z których dwa oferują opiekę dzieciom niepełnosprawnym. Z powyższego, zdaniem organu wynika, iż opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi w wieku przedszkolnym jest prawidłowo realizowana. Dokonując oceny wniosku organ zwrócił uwagę, iż pomimo uzyskania wpisu do ewidencji szkół i przedszkoli niepublicznych w dniu 3 października 2022 r. do dnia dzisiejszego strona nie uruchomiła przedszkola. Z raportu Systemu Informacji Oświatowej wygenerowanego w dniu 18 października 2022 r., według stanu na dzień 17 października 2022 r. wynika, że placówka nie jest aktywna. Nadto strona nie zgłosiła żadnego dziecka, kadry nauczycielskiej, ani innej danej wymaganej przez ustawę o systemie informacji oświatowej. Z uwagi na powyższe organ odmówił uwzględnienia wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00