Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Gl 1764/22

Odpady

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędziowie Sędzia WSA Edyta Kędzierska (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Nowak, Protokolant Referent - stażysta Renata Pacewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 marca 2023 r. sprawy ze skargi R. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 20 października 2022 r. nr SKO.4113.19.2022 w przedmiocie usunięcia odpadów z terenu nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 20 października 2022 r. Samorządowe kolegium Odwoławcze w Częstochowie po rozpatrzeniu odwołania skarżącego R. R. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy K. z dnia 22 lipca 2022 r. w przedmiocie - nakazania skarżącemu - jako posiadaczowi odpadów - usunięcia odpadów o kodach: 16 01 03 (zużyte opony) z terenu nieruchomości położonej w K. przy ul. [...] stanowiącej działkę ewidencyjną nr [...] obręb K. opisanej w księdze wieczystej KW nr [...] prowadzonej w Sądzie Rejonowym w L. V Wydział Ksiąg Wieczystych poprzez przekazanie odpadów podmiotowi posiadającemu zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów; - usunięcie odpadów w terminie dwóch miesięcy licząc od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że zgromadzony w toku postępowania materiał dowodowy w pełni pozwolił na poczynienie ustaleń w świetle których stwierdzono, że na nieruchomości położonej w K. przy ul. [...] stanowiącej działkę ewidencyjną nr [...] obręb K. zostały zgromadzone odpady o kodach: 16 01 03 (zużyte opony) i nie jest to miejsce przeznaczone do ich składowania lub magazynowania, a zobowiązanym do ich usunięcia jest skarżący będący właścicielem tej nieruchomości. Organ przytoczył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie o sygn. akt II OSK 3379/19 według którego "pozbyciem się przedmiotu będzie też przekazanie innemu podmiotowi, który to podmiot będzie dany przedmiot wykorzystywał w ten zasadniczo odmienny sposób (odmienny od jego pierwotnego przeznaczenia, a stosowany ze względu na nieprzydatność przedmiotu do wykorzystania w sposób pierwotnie zakładany). Odpadami mogą być więc także materiały podlegające ponownemu gospodarczemu wykorzystaniu przez nabywcę, które posiadają dla niego określoną wartość gospodarczą". W uzasadnieniu powyższego wyroku Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że "taka sytuacja niewątpliwe ma miejsce w przypadku opon, których wykorzystanie jako wzmocnienie konstrukcji skarpy w sposób oczywisty nie jest zgodne z pierwotnym przeznaczeniem opony wyprodukowanej jako część koła pojazdu. Wbrew twierdzeniu Kolegium, fakt wykorzystania opon jako wzmocnienie konstrukcji skarpy, nie pozbawia ich zatem charakteru odpadu". Ponadto podniósł, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 listopada 2020 r. w sprawie o sygn. akt II OSK 1619/18 stwierdził, iż "pojęcie odpadów nie wyklucza substancji i przedmiotów, które mogą zostać ponownie gospodarczo wykorzystane".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00