Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Gd 49/23

Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi G. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 14 listopada 2022 r. nr 2201-IEW.4253.113.2022.KP w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług od maja 2019 r. do marca 2020 r. oraz orzeczenia o zabezpieczeniu na majątku oddala skargę.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Na podstawie upoważnienia z dnia 9 listopada 2020 r. Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu wszczął wobec G. w G1. kontrolę celno-skarbową w zakresie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od kwietnia 2019 r. do marca 2020 r.

W związku z ustaleniami dokonanymi w toku ww. kontroli Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu decyzją z dnia 8 czerwca 2022 r. określił G. przybliżone kwoty zobowiązań w podatku od towarów i usług, o których mowa w art. 108 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011r., nr 177, poz. 1054 ze zm.) dalej: "ustawa o VAT", za okres od kwietnia 2019 r. do marca 2020 r. wraz z odsetkami za zwłokę w wysokościach wskazanych w sentencji decyzji oraz orzekł o zabezpieczeniu na majątku spółki ww. kwot.

Nie zgadzając się z ww. decyzją, pismem z dnia 18 lipca 2022 r. spółka złożyła odwołanie.

Decyzją z dnia 10 listopada 2022 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu z dnia 8 czerwca 2022 r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podniósł, że o uzasadnionej obawie niewykonania przez spółkę zobowiązań podatkowych określonych w przybliżonych kwotach decyzją organu I instancji - oprócz ustalonych w toku prowadzonej kontroli celno-skarbowej nieprawidłowości, tj. wystawiania faktur VAT, które nie odzwierciadlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych - świadczy zaistnienie w niniejszej sprawie także innych okoliczności. Organ odwoławczy zauważył, że organ I instancji w toku prowadzonej kontroli celno-skarbowej wzywał stronę do złożenia oświadczenia o nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej lub rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego (na formularzu ORD-HZ). Strona nie złożyła tego oświadczenia. Pomimo tego - jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego - organ I instancji ustalił na podstawie dostępnych baz danych, że: nie posiada nieruchomości; nie jest właścicielem pojazdów mechanicznych; nie figuruje jako strona czynności w Centralnym Rejestrze Czynności Majątkowych; nie posiada ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym udziałów w spółkach prawa handlowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00