Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 780/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2023 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. B.-G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 4 sierpnia 2022 r., nr SKO Gd/1882/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącego A. B.-G. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarga A. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 4 sierpnia 2022 r. nr SKO Gd/1882/22, utrzymującą w mocy decyzję, działającego z upoważnienia Burmistrza Nowego Stawu, Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Stawie z 28 lutego 2022 r. o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, została wniesiona w następującym stanie sprawy:

Wskazaną wyżej decyzją z 28 lutego 2022 r. organ I instancji odmówił skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z tytułu opieki nad matką B. B.

W uzasadnieniu organ wskazał, że wnioskodawczyni sprawuje całodobową opiekę nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką w sposób stały i bezpośredni. Wnioskodawczyni zamieszkuje z córką i mężem, posiada także rodzeństwo, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny, zatem jest zobowiązane do pomocy w opiece nad matką.

Organ wskazał, że na gruncie przedmiotowej sprawy nie zostały spełnione przesłanki z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (dalej jako "ustawa"), zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 r. życia lub w trakcie trwania nauki w szkole, lub szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 r. życia. Nadto wnioskodawczyni także jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, tymczasem świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje osobie legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Organ wskazał także, że zakres czynności jakie wykonuje wnioskodawczyni w trakcie opieki nad matką, nierzadko wykonują osoby także aktywne zawodowo. Ponadto poinformowano, że tut. ośrodek świadczy usługi opiekuńcze dla osób wymagających opieki w wymiarze 8 godzin dziennie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00