Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 21 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Gd 1173/21
Przywrócenie terminu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku Prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 15 grudnia 2022 r., sygn. akt III SA/Gd 1173/21 w sprawie ze skargi A N-B na zarządzenie Prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku z dnia 29 października 2021 r., nr A-0001-212/21 w przedmiocie natychmiastowej przerwy w czynnościach służbowych sędziego postanawia: odmówić przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie o sygnaturze akt III SA/Gd 1173/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uwzględnił skargę A.N.B. na zarządzenie Prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku z dnia 29 października 2021 r. (nr A-0001-212/21) w przedmiocie natychmiastowej przerwy w czynnościach służbowych sędziego.
W dniu 22 lutego 2023 r. radca prawny L.K. , reprezentująca Prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku, wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
W dniu 2 marca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przekazał przedmiotową skargę kasacyjną według właściwości tutejszemu Sądowi.
Pismem z dnia 13 marca 2023 r. pełnomocnik Prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku, radca prawny L.K. zwróciła się o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 15 grudnia 2022 r. Do wniosku dołączyła dwa odpisy skargi kasacyjnej oraz pozostałe załączniki wymienione we wniosku o przywrócenie terminu.
W obszernym uzasadnieniu wniosku pełnomocnik organu wskazała, że przed upływem w dniu 24 lutego 2023 r. terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, tj. w dniu 21 lutego 2023 r., pojawiły się u niej nagłe, niewystępujące wcześniej, bardzo silne zawroty głowy, utrudniające poruszanie się, a także zaburzenia widzenia oraz nudności, natomiast kilka dni wcześniej zauważyła u siebie stany podgorączkowe, które ustąpiły po dostępnych bez recepty lekach przeciwgorączkowych. Pełnomocnik wskazała, że w dniu 21 lutego 2023 r. zgłosiła się do specjalisty neurologa, który w wyniku badania fizykalnego (stwierdzono m.in. tkliwość w okolicy zatok i oczopląs poziomy wygasający, a także chwianie się we wszystkie strony) rozpoznał u niej zespół zawrotów głowy z zaburzeniami widzenia, prawdopodobnie o typie mieszanym, naczyniopochodnym i objawowym, zalecając konieczność dalszej diagnostyki (w tym otolaryngologicznej, MRI głowy i USG tętnic domózgowych szyjnych i kręgowych, badanie krwi oraz badanie dna oka), a także zaaplikował lek Lavistina (produkt leczniczy przeznaczony do łagodzenia dolegliwości charakterystycznych dla choroby Maniere'a oraz wywołanych zaburzeniami funkcji błędnika; zmniejsza częstotliwość występowania oraz intensywność nudności, zawrotów głowy) oraz zalecił konieczność bezwzględnego leżenia przez kilka dni do czasu ustąpienia lub zmniejszenia się objawów (vide: zaświadczenie lekarskie z dnia 21 lutego 2023 r. oraz Historia choroby pacjenta u lekarza neurologa wydana dnia 13 marca 2023 r.).