Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Gd 810/22

Szkolnictwo wyższe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla, Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędzia WSA Janina Guść (spr.), Protokolant: Starszy asystent sędziego Robert Daduń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi K. W. na orzeczenie Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla studentów Akademii [...] im. [...] w A. z dnia 12 października 2022 r. nr I OKS/2021 w przedmiocie kary dyscyplinarnej wydalenia z uczelni oddala skargę.

Uzasadnienie

Orzeczeniem z dnia 11 października 2021 r. sygn. akt 1/2021 Komisja Dyscyplinarna ds. studentów A., powołując się na § 13 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego w sprawach studentów, a także sposobu wykonywania kar dyscyplinarnych i ich zatarcia (Dz.U z 2018 r. poz. 1882), zwanego w dalszej części uzasadnienia także "rozporządzeniem", orzekła, że obwiniony student K. W., będący w chwili wydania orzeczenia studentem [...] roku studiów magisterskich na Wydziale [...] kierunku [...] jest winny czynu polegającego na dokonaniu ze skutkami zaistniałymi w październiku 2019 r. przemocy fizycznej i psychicznej wobec studentki J. Ł.. Komisja orzekła wobec obwinionego K. W. karę wydalenia z A.

W uzasadnieniu orzeczenia Komisja powołała się na zeznania świadków, przeanalizowała zgromadzony materiał dowodowy i wyjaśniła przyczyny zastosowania najsurowszej kary dyscyplinarnej. Na zgromadzony w sprawie materiał dowodowy złożyły się zeznania 9 świadków, z których 4, to jest świadkowie P., W., B. i M.) przyznało, że widziało ślady bicia na ciele J. Ł. i mówiła im ona o stosowanej względem niej przez K. W. przemocy. W sprawie zgromadzono także cały szereg dokumentów w postaci screenów rozmów K. W. i J. Ł. na komunikatorze, list K. W. do J. Ł., opinię sądowo psychiatryczną z dnia 5 stycznia 2021 r. dotycząca J. Ł. sporządzoną przez biegłego psychologa Sądu Okręgowego w G., protokół badania sądowo-lekarskiego z dnia 29 października 2019 r. (obdukcja wykonana przez specjalistę medycyny sądowej), fotografie J. Ł., na których jest poobijana, posiniaczona i opuchnięta, postanowienie Sądu Rejonowego [...] w G. z dnia 15 października 2020 r., w którym sąd opierając się na dowodach przychylił się do wznowienia sprawy z powództwa cywilnego. W sprawie zapoznano się także z nagraniem rozmowy K. W. z J. Ł.. Analizując zebrany w sprawie materiał dowodowy, Komisja podkreśliła, że fakt stosowania przemocy przez K. W. wobec J. Ł., stwierdzono biorąc przede wszystkim pod uwagę, że obwiniony ten fakt sam bezpośrednio przyznał w sporządzonym do J. Ł. liście, gdzie znalazło się następujące stwierdzenie "tak to, że cię biję, to moja wina". Przytoczono także fragmenty wypowiedzi obwinionego z screenów rozmów na komunikatorze, w tym takie przemawiające za stosowaniem przemocy twierdzenia, jak: "ogólnie twoje zdjęcia pojawią się w internecie, żeby nie było zdziwienia", "Prowokowanie mnie do agresji. Nie jestem w stanie z tym żyć. Jeżeli ja ciągle podnosiłem na ciebie rękę, to jest to też nienormalne. Nie chce mieć takiego życia, takich sytuacji", (...) i potem afera, mija czas, (...) i kolejna afera z biciem", "niczego nie jesteś świadoma, za połowę nie miałaś skruchy za druga połowę trochę cię musiałam do niej przymusić bo już mi było tak źle".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00