Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 4 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Bd 66/23
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Szulc Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Wójcik Asesor WSA Joanna Ziołek (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi S. W. i B. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia 22 lutego 2018 r. nr SKO-4230/165/2017 w przedmiocie określenia należności z tytułu dotacji nienależnie pobranej oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z [...] lutego 2018 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: "SKO") w pkt 1. uchyliło zaskarżoną decyzję w całości, w pkt 2. określiło do zwrotu kwotę dotacji pobranej w nadmiernej wysokości oraz wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem przez stronę w łącznej wysokości [...] zł wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych oraz w pkt 3. umorzyło postępowanie organu pierwszej instancji w pozostałym zakresie. Zaskarżona decyzja została wydana w postępowaniu odwoławczym od decyzji z [...] listopada 2017 r., w której Prezydent [...] określił S. W. i B. D. (dalej: "skarżące", "strona") prowadzącym Przedszkole Niepubliczne "[...]" w B. wysokość dotacji do zwrotu do budżetu Miasta [...] w łącznej kwocie [...]zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych, w tym: z tytułu dotacji pobranej w nadmiernej wysokości w kwocie [...]zł; z tytułu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem w kwocie [...]zł; oraz z tytułu dotacji niewykorzystanej do końca roku budżetowego w kwocie [...]zł.
Organ I instancji ustalił, że dotacja na jedno dziecko posiadające opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka za okres od października 2012 r. do grudnia 2012 r. została pobrana nienależnie. Strona nie wskazała bowiem we wniosku o udzielenie dotacji na 2012 r. planowanej liczby uczniów do objęcia wczesnym wspomaganiem rozwoju. Niespełnienie ustawowego wymogu skutkowało nienależnym pobraniem dotacji w kwocie [...]zł. W zakresie dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem, organ I instancji podał, że strona sfinansowała z dotacji wydatki w kwocie [...]zł na usługi monitorowania sygnałów - lokalnego sytemu alarmowego oraz podejmowania interwencji. Wprawdzie ww. usługi związane były z bieżącym funkcjonowaniem Przedszkola, ale nie były związane z procesem kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Ponadto w 2012 r. strona sfinansowała z dotacji wydatki poniesione na zakup szkolenia z zakresu p.poż. oraz literatury fachowej w kwocie [...]zł. Zdaniem organu pierwszoinstancyjnego, zarówno tytuł "M. D. P.", jak i opis produktu przygotowany przez wydawcę wskazują, że nie jest on przeznaczony do pracy z dziećmi i zawiera głównie informacje oraz narzędzia ułatwiające wykonywanie zadań związanych z administrowaniem placówką. Z kolei tytuł "N. D. P. N.", zgodnie z opisem wydawcy służy zadaniom organizacyjno-administracyjnym organu prowadzącego Przedszkole nie związanym z procesem kształcenia, wychowania i opieki. Odnośnie dotacji niewykorzystanej do końca 2012 r. organ I instancji ustalił, że strona ze środków dotacji rozliczyła pochodne od wynagrodzeń zapłacone w następnym roku budżetowym w kwocie [...]zł. W ocenie organu, ponieważ pochodne od wynagrodzeń nie zostały poniesione w okresie, na który dotację przyznano, nie mogły być rozliczone z dotacji. Ponadto strona sfinansowała z dotacji dwie faktury wystawione przez S. w grudniu 2012 r. i zapłaciła je w roku następnym, tj. w styczniu 2013r. w kwocie [...]zł. Zdaniem organu, wykorzystanie dotacji następuje przez zapłatę za zrealizowane zadanie, na które dotacja była udzielona.