Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 marca 2023 r., sygn. II SA/Wr 61/22

Inne

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Białek (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn Protokolant: asystent sędziego Grzegorz Dubaniowski po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 marca 2023 r sprawy ze skargi S. J. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 1 grudnia 2021 r. nr WIWzo.913.14.9.2021 w przedmiocie nakazu uboju zwierząt z gatunku świnia domowa oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w M. (dalej – PLW lub organ I instancji) przeprowadził w dniu 24-27 maja 2021 r. kontrolę gospodarstwa rolnego prowadzonego przez S. J. w P., gmina M. W trakcie tej kontroli stwierdzono, że S. J. będąc posiadaczem świń nie dopełnił wymogów z zakresu bioasekuracji dopuszczając się nieprawidłowości w hodowli tych zwierząt w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Poczynione kontrolnie ustalenia spowodowały wydanie decyzji z dnia 11 czerwca 2021r. (nr PIW 0537 16820/01/2021), którą na podstawie art. 48 b ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U z 2020, poz. 1421) dalej jako ustawa o ochronie zwierząt, oraz § 1 a pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U z 2018 r. poz. 290 ze zm.) dalej jako rozporządzenie MRiRW , PLW nakazał S. J. jako posiadaczowi świń usunięcie w terminie 30 dni od dnia doręczenia tej decyzji uchybień polegających na braku: 1) zabezpieczenia pasz dla świń przed dostępem zwierząt; 2) rejestru środków transportu wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść do pomieszczeń ze świniami; 3) odpowiedniego zabezpieczenia wejść do budynków w którym utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt z zewnątrz; 4) środków dezenfekcyjnych; 5) spisu świń z podziałem na grupy wiekowe. Decyzję zaopatrzono w rygor natychmiastowej wykonalności. Zawarto w niej także pouczenie, że sankcją za niewykonanie nakazów we wskazanym terminie - zgodnie z art. 48b ust.3 ustawy o ochronie zwierząt – jest wydanie decyzji o nakazie zabicia albo uboju świń i zakazie ich utrzymywania w gospodarstwie. Decyzja ta wobec nie wniesienia środka zaskarżenia stała się ostateczna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00