Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 marca 2023 r., sygn. I SA/Wa 201/23
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Pirogowicz, sędzia WSA Elżbieta Lenart, sędzia WSA Monika Sawa (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi D. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 24 listopada 2022 r. nr KOA/4606/Sr/22 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z 24 listopada 2022 r. nr KOA/4606/Sr/22 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie (SKO/organ) po rozpatrzeniu odwołania D. M. utrzymało w mocy decyzję Burmistrza [...] numer [...] z dnia [...] września 2022 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z [...] września 2021 r. o numerze [...] Burmistrz [...] odmówił D. M. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad mężem, H. M. W komparycji organ powołał się na przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2020, poz.111) — dalej jako "ustawa o świadczeniach", wskazując na przyczynę, dla której odmówił zainteresowanej przyznania wnioskowanego świadczenia. Organ wskazał przede wszystkim, iż niepełnosprawność osoby wymagający opieki powstała po 18 roku życia. Ponadto organ podniósł, iż zainteresowana posiada ustalone prawo do emerytury co również wyklucza możliwość przyznania świadczenia.
Odwołanie od powyższej decyzji wniosła D. M. podnosząc, że kwestia daty powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki nie powinna być brana pod uwagę, w sprawie zaś strona ma prawo wyboru korzystniejszego dla siebie świadczenia, co zresztą potwierdziła stosownym oświadczeniem.
Po rozpoznaniu powyższego odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie decyzją z 22 czerwca 2022 r. uchyliło zaskarżoną decyzję organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ. Kolegium zwróciło uwagę na konieczność przeprowadzenia postępowania w odniesieniu do wszystkich przesłanek uzyskania świadczenia, w szczególności w zakresie rezygnacji z zatrudnienia na rzecz sprawowania opieki nad mężem. Kolegium wskazało także na konieczność ostatecznego rozstrzygnięcia w zakresie dokonania przez odwołującą wyboru pomiędzy emeryturą i świadczeniem pielęgnacyjnym.