Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 23 marca 2023 r., sygn. I SA/Rz 2/23

Egzekucyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Tomasz Smoleń, Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska, Sędzia WSA Jarosław Szaro /spr./, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 marca 2023 r. sprawy ze skargi A. S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 31 października 2022 r., nr 1801-IEE.711.104.2022 w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia zarzutów do opisu i oszacowania wartości nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanowieniem z dnia 28 lipca 2022 r., znak: 1816-SEE.711.214.2022.BABC odmówił przywrócenia terminu dłużnikowi A. S.A. z siedzibą w W. do złożenia zarzutów do opisu i oszacowania wartości nieruchomości położonej w R., ul. [...] dla której prowadzona jest księga wieczysta [...].

Organ postępowania egzekucyjnego wskazał, że w postępowaniu tym mają zastosowanie przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego, a więc także przepis art. 58 tej ustawy. Organ wskazał, że w myśl tego przepisu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Organ dalej wskazał, że prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia usunięcia przyczyny uchybienia terminu, jednocześnie z wniesieniem tej prośby należy dokonać czynności dla której określony był termin.

Organ pierwszej instancji stwierdził, że strona nie uprawdopodobniła, iż do uchybienia terminu doszło przy braku jej winy, a także nie dochowała terminu do wniesienia prośby o przywrócenie terminu. Organ argumentował, że o braku winy zainteresowanego podmiotu w zachowaniu terminu można mówić jedynie wówczas, gdy zainteresowany podmiot działał z najwyższą starannością a dopełnienie czynności w terminie stało się niemożliwe z powodu trudnej do przezwyciężenia przeszkody niezależnej od osoby zainteresowanej. Przeszkoda ta musi mieć charakter nagły i niedający się przezwyciężyć. Organ egzemplifikował, że przyczynami takimi mogą być przerwa w komunikacji, powódź, pożar czy nagła choroba, która nie pozwoliła na wyręczenie się inną osobą.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00