Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 marca 2023 r., sygn. III SA/Po 995/22

Egzekucyjne postępowanie

Dnia 23 marca 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Szymon Widłak (spr.) Sędzia WSA Marzenna Kosewska Asesor sądowy WSA Piotr Ławrynowicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 marca 2023 roku sprawy ze skargi M. T. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 25 sierpnia 2022r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z 25 sierpnia 2022 r. nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (zwany DIAS) utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora [...] Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w P. (zwanego dalej "Dyrektorem ZUS") z 31 maja 2022 r. nr [...] o odmowie umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec M. T. (zwanego dalej "stroną" lub "skarżącym").

W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia DIAS wskazał, że Dyrektor ZUS prowadzi wobec strony postępowanie egzekucyjne na podstawie wystawionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych tytułów wykonawczych. Przedmiotem egzekucji są zaległości z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne oraz Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W dniu 29 maja 2019 r. strona złożyła wniosek o umorzenie przedmiotowego postępowania egzekucyjnego. Zarzuciła, że przedmiotowe tytuły wykonawcze są nieprawidłowe, jak również podniesiono nieuwzględnienie zarzutu przedawnienia należności, nadpłaty składek, niezaliczenie nadpłaconych składek na poczet innych zobowiązań, nierozliczenie pobranych przez organ kwot, nieuwzględnienie okresów, w których strona nie podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a także nieuwzględnienie okoliczności stwierdzonych wyrokiem Sądu Okręgowego w [...] z 17 kwietnia 2019 r. sygn. akt VIII Ua 5/19. Organ stwierdził, że analiza materiału dowodowego nie potwierdziła podniesionych zarzutów. Wskazano, że postanowienia organu I instancji były kilkukrotnie uchylane w trybie decyzji kasacyjnych i że ostatecznie organ I instancji ustosunkował się do zaleceń organu odwoławczego przedstawiając szczegółowe zestawienia dotyczące egzekwowanych należności. Nadto organ I instancji wskazał na okoliczności dotyczące przerwania biegu przedawnienia roszczeń, wyjaśnił w jaki sposób uwzględnił okresy, w których strona nie podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. DIAS odniósł się do zarzutów podniesionych w zażaleniu, dotyczących naruszenia art. 24 ust. 5b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm. zwana u.s.u.s.) i art. 24 ust. 6a-6d u.s.u.s. Organ egzekucyjny przedstawił nadto rozliczenia wpłat na koncie dłużnika. Zdaniem DIAS postępowanie egzekucyjne obejmuje istniejące i wymagalne należności, jak również nie wystąpiły pozostałe wskazane w art. 59 § 1 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2020 r. poz. 1427 ze zm zwana u.p.e.a.) okoliczności stanowiące podstawę do umorzenia postępowania egzekucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00